Vad ska jag köpa för GPS

Jag har tänkt att köpa en gps men vet inte riktigt vad jag ska köpa.jag har funderat på garmin eTrex Vista HCx,oregon? eller 60CSx men jag vill ha en bra och tydlig skärm,
Jag kommer att använda den till fjällvandring och i tät skog.
Tacksam för tipps
 
Alla tre som du räknat upp bör fungera bra för fjällvandring och i tät skog så det är en smaksak vilken du väljer. Om du tror att du kommer att använda den för andra ändamål framöver så kan det vara bra att tänka på följande:

eTrex Vista HCx har ingen seriell NMEA-utgång och är därför inte lika bra i en båt som de övriga eftersom den inte kan kopplas ihop med andra marininstrument

Oregon är bättre för geocaching än de övriga då den stöder geocaching.com GPX-filer med beskrivningar, loggar, ledtråd m.m.

Oregons skärm har sämre kontrast i starkt solljus jämfört med de övriga.

Örjan
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Om jag har fattat rätt så är det väl en förprogrammerad karta som skiljer mellan 300 och 400T.

Så vill du ha en karta i 1:100 000 över EU så kan det väl vara värt en slant extra.

Sen kan det väl vara värt att fundera på vilken modell som drar mest batteri, vet inteegenskaperna för pekskärmen.

En 60Csx har ju även en barometrisk höjdmätare om ett något lägre pris lockar.
 
Senast ändrad:
Har nu kollar lite mera på dessa gps.Oregon tycker jag blir för dyr.Så det blir en eTrex Vista HCx eller 60CSx
vad är för och nackdelar med dessa.vilken ska man köpa
 
Har nu kollar lite mera på dessa gps.Oregon tycker jag blir för dyr.Så det blir en eTrex Vista HCx eller 60CSx
vad är för och nackdelar med dessa.vilken ska man köpa

Hej!

Vista har väl lite bättre batteritid, men också lite mindre skärm (hänger antagligen ihop..?). Annars så lär menyer och finesser vara likvärdiga, Knappsystemet att styra de olika menyerna med lär också vara lite mer användarvänligt på 60 CSx . Vista är också lite mindre rent fysiskt, vilket ju kan vara bra om den ev. ska få plats i en ficka. Mottagningen lär vara likvärdig. Prisbilden vet jag inget om.

Själv har jag en 60 CS (föregångaren till 60 CSx) sen 2004 och är givetvis "färgad" av den, och nöjd! Skulle inte vilja ha en GPS med mindre skärm än den, men det hänger nog på hur bra syn man har också. Jag använder normalt läsglasögon, men har ändå inga problem med min 60 CS utan glasögon.

Mvh!
 
Har själv en Vista HCx. Valde den för att den är liten och smidig, är billigare än de övriga och har ljusstark skärm.

Det jag saknar på Vistan är något större skärm. Speciellt vid användning på båt är skärmen för kort på höjden för att man skall få överblick över vart man är på väg. Och dessutom är den inte så bra för geocaching som Oregon. Både Vista och 60Csx saknar nämligen möjlighet att knyta långa kommentarer till egna intressepunkter (POI) vilken gör dessa GPS:er sämre för geocaching.

Om du egentligen vill ha Oregon men tycker den är för dyr kan du kanske nöja dig med den enklaste modellen Oregon 200 som saknar kompass och barometrisk höjdmätare? Jag har kompass och barometrisk höjdmätare i min Vista men tycker inte att de fungerar så bra ändå.

Om du har möjlighet att titta på GPS:erna i verkligheten först så gör det. Då får man mycket bättre känsla för storlek m.m.

Örja
 
Nu tänker jag göra det lite besvärligt för dig ;)

Jag har nyligen börjat med geocaching och när jag var ute i söndags fick jag nytta av den inbyggda elektroniska kompassen i min Vista HCx. När jag stod stilla och funderade på var cachen kunde vara så var kompassen väldigt bra att ha för den pekade mot målet. Detta var nog första gången som jag haft verklig nytta av kompassen i GPS:en. Så skulle jag köpt en ny GPS idag skulle jag trots allt nog valt den dyrare varianten med kompass.

Har hört mycket dåligt om ljusstyrkan på Oregon så jag skulle inte välja den om jag inte fick möjlighet att se med egna ögon hur skärmen är i solljus. Använder min GPS även på båten och på sjön är det nästan alltid väldigt ljust så det är viktigt för mig att det går att se på displayen i starkt ljus.

Örjan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips