Vad motiverar överlevnadskniv eller annan kniv i fjällen?

Därför är det inte fel att släpa med sig bra bränsle till vedköket - särskilt om vädret är instabilt.

Det håller jag helt med om.

Men det är ju just det som är haken här: Vinsten med ett vedkök är att man slipper släpa med sig bränsle. Det finns i mina ögon inga andra positiva aspekter hos ett vedkök. Det är svårt att reglera värmen, det ryker, det blir sotigt, det blir en massa aska och man måste oftast mata på med mer ved efter hand.

Ska man ändå bära med sig bränsle så är det betydligt lättare (både ur vikt- och användningssynpunkt) att man har sig sprit, bränsletabletter, gasol, fotogen eller bensin.
 
tröttsam gnälltråd

varför inte bara sköta sitt och skita i hur andra gör?

Finns ingen objektiv sanning.

Är det en objektiv sanning att det inte finns någon objektiv sanning?
Du har precis sagt att det inte finns en objektiv sanning. Så ditt påstående är självmotsägande.

Vedkök: bränslet tar i princip inte slut och är allmänt tillgängligt.
Gaskök: bränslet är i princip begränsat och svårtillgängligt.

Två objektiva sanningar...
Var är gnället annat än i din tolkning, som inte är objektivt sann?
 
Det håller jag helt med om.

Men det är ju just det som är haken här: Vinsten med ett vedkök är att man slipper släpa med sig bränsle. Det finns i mina ögon inga andra positiva aspekter hos ett vedkök. Det är svårt att reglera värmen, det ryker, det blir sotigt, det blir en massa aska och man måste oftast mata på med mer ved efter hand.

Ska man ändå bära med sig bränsle så är det betydligt lättare (både ur vikt- och användningssynpunkt) att man har sig sprit, bränsletabletter, gasol, fotogen eller bensin.

Läs noga så ser du poängen: på högfjället eller i ösregnet är det inte fel att bära med sig lite torrt bränsle. Av det följer ej att gas är generellt överlägset. Ved är allmänt tillgängligt och det är bra att kunna göra upp eld.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Av det följer ej att gas är generellt överlägset.
Det har väl ingen påstått heller? Däremot är det så mycket smidigare.

Ved är allmänt tillgängligt och det är bra att kunna göra upp eld.

Visst är det så, men det är skillnad på "bra att kunna" och "nödvändigt att kunna göra".

Det är bra att kunna tvätta sina kläder, betyder det att man ska ha med sig en tvättbalja på fjället?
 
Att elda kvistar i ett vedkök är antagligen värre ur miljösynpunkt än att elda sprit, fotogen eller gasol.

Det är ju så att i "tredje världen" så är vedeldandet ett stort miljöproblem, dels på grund av rök och sot, men också på grund av att naturen i princip töms på eldningsbar ved. Man måste ofta gå flera kilometer för att samla ihop ved till dagens matladning.

I princip alla portabla vedkök har ofullständig förbränning, vilket inte är direkt miljövänligt. Tittar man dessutom på verkningsgraden så slösar man med bränsle på grund av ineffektiva kök.
 
Å herregud.

Det finns ju en anledning till att Optimus/Trangia en gång sågs som en revolution i friluftslivet... gissa varför?

Kniv har man haft med sig sedan stenåldern. Likaså har man eldat pinnar osv men sedan spritköken kom är det slut med det annat än för mysfaktorn. Bättre hälsa, bättre lagad mat och bättre hygien är bieffekter.
 
Rätt eldat ger ved minimal miljöpåverkan. Gashantering med metalltuber är troligen en större miljöbov - trots att gasol i sig har liten påverkan. Ofta glöms hantering och transport bort i miljöargumenten. En liknande naivitet tycks prägla diskussionen om batteridrivna "elbilar", där batteriframställningen är en enorm miljöbov. Utsläpp i slutledet är inte hela miljöfrågan.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips