Vad kan detta ha använts till 2?

Hittade i ett militärområde i Norrland - tydligen gamla och innan moderna små åtekamerors tid..
 

Bilagor

  • edgeforum.jpg
    edgeforum.jpg
    156.8 KB · Visningar: 1,102
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Dom är 50 cm långa och verkar vara gjorda i papp av nått slag.
Glaslinser...och väldigt gamla eller iaf bortåt 1970 eller så upphittade i Norra Sverige.

Tips är alltid kul.

Kan ju vara lite vad som haver med vad det nu är...
 
Behållare för någonting, försedda med "tittöga" så att man kan besikta innehållet utan att behöva öppna den? Pulver, kommer jag att tänka på. Tårgas/fosfor/annat otrevligt?
 
Nja...fosfor och så är lite vattenkänsligt för fukt och så..det går bort.

Men iaf lär det vara nått som tittat ut eller tittat in genom det där glaset...

Tänk det är lite gammla grejer!
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Det är kanske en antik fågelholk med skalenliga fönster? På insidan finner man säkert centralvärme och luftfuktare, samt brandvarnare/kattvarnare/ekorrvarnare-kombo :).

I bekvämligheterna ingår dessutom AC (under årets varma period), samt kall-/varmvatten med tillhörande jacuzzi. Belysningen tar ett gäng eldflugor hand om.

~Paul~
 
Skotfältsbegränsare för mörkerstrid. Med en pannlampa i och fönstret mot motståndsnästet, uppspikade på lämpliga träd, skulle det glimma lagom svagt så att vi skulle se, men förhoppningsvis inte lede lede fienden. Det här var före thermosikten och mörkerbrillor, vi hade två rullar vit tejp som mörkerriktmedelshjälp, efter det att fosforsiktena drogs in på hjullåstes tid. Förhoppningsvis fick man sätta tejpen på vapnen i god tid före bruket.
Det fanns även en modell för temporära flygfält, men den har jag aldrig sett i verkliga livet, bara på bild.
Uppenbart är de ovårdade och bilden är en fin illustration på att vård lönar sig.;)
go tur
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.