Vad kallas det?

Hej alla fiskare!

Jag är dialektolog och undrar över hur sportfiskare kallar en sak på svenska. Ni vet, om man är vid en stor bäck (i södra halvan av vårt land kanske man skulle säga en å) och så är det ett rejält klippblock i bäcken, och så bakom det klippblocket så blir det som en svag vattenvirvel, vad kallar man det? Jag är ju ingen fiskare, men jag har fått för mig att det ofta är en god ide att sänka ner en krok på ett sånt ställe. Det står väl ofta nån uttråkad fisk och vilar där. Men vad har ni för ord för ett sådant ställe i en bäck/å?
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips