Vad heter eran kajak/båt? Historie bakom namnet?

Min nuvarande heter inget, men en av barndomens kajaker hette Doppingen för att man ofta hamnade under vattnet när man var ute med den.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Minns nu att sonen önskade en hamster eller en optimistjolle i 9-årspresent. Eftersom jag inte gillar gnagare fick han en optimistjolle. Den var brun och döptes såklart till "Hamstern". Två flugor i en smäll. :giggle:
 

HasseQ

Avslutat
Jag inser ju nu att jag måste ha ett namn på min packraft. Den har odöpt dumpat mig i vattnet flera gånger. Eftersom man inte får ändra så måste jag tänka till lite mer... Kanske efter Katten vi hade för längesen, eller den där tjejen.
 
Min båt heter Baskeri-båten och det är helt enkelt det namn min mor och far gav det namn till de båtar som de tillverkade.

Min sambo envisas med att ge namn till alla våra bilar som vi ägt/äger. En bil är en bil och i mina ögon ett transportsätt som vi är tvugna att ha för att överleva. Så för min del ger man inte namn till vare sig båtar, bilar, kanoter eller andra "döda" saker.

Att man nuförtiden ger "människonamn" åt husdjur är helt konstigt för mig men jag är såklaty gammelmodig och mossig.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.