Vad heter eran kajak/båt? Historie bakom namnet?

Min nuvarande heter inget, men en av barndomens kajaker hette Doppingen för att man ofta hamnade under vattnet när man var ute med den.
 
Minns nu att sonen önskade en hamster eller en optimistjolle i 9-årspresent. Eftersom jag inte gillar gnagare fick han en optimistjolle. Den var brun och döptes såklart till "Hamstern". Två flugor i en smäll. :giggle:
 

HasseQ

Avstängd
Jag inser ju nu att jag måste ha ett namn på min packraft. Den har odöpt dumpat mig i vattnet flera gånger. Eftersom man inte får ändra så måste jag tänka till lite mer... Kanske efter Katten vi hade för längesen, eller den där tjejen.
 
Min båt heter Baskeri-båten och det är helt enkelt det namn min mor och far gav det namn till de båtar som de tillverkade.

Min sambo envisas med att ge namn till alla våra bilar som vi ägt/äger. En bil är en bil och i mina ögon ett transportsätt som vi är tvugna att ha för att överleva. Så för min del ger man inte namn till vare sig båtar, bilar, kanoter eller andra "döda" saker.

Att man nuförtiden ger "människonamn" åt husdjur är helt konstigt för mig men jag är såklaty gammelmodig och mossig.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips