Vad gör man på väg norrut?

Ja, ett besök i Dorotea ligger delvis bakom att jag ställde frågan till att börja med – vill inte gärna vara med om den upplevelsen igen. ;)

Tackar så mycket för alla bra förslag och tips! Kom gärna med fler, planen är inte spikad än.

Jag märker att det krävs en riktigt bra plan för att plocka russinen ur den lappländska kakan, ska nog sätta ihop ett excelark med hålltider.

Ajtté kommer definitivt få ett besök, White Guide tipsar också om att det är bästa restaurangen i trakten. Märkligt nog nämner inte White Guide MAX, varken i Luleå eller på annat håll… Kanske tryckaren har schabblat?

Det är helgen 4-5 som vi åker upp så kanske hinner vi med att se träskfotbollen också.
 

dave1

Avstängd
Bästa restaurangen längs sträckningen är nog utan större konkurrens "the square" i Arvidsjaur, men jag tror de har stängt under sommaren tyvärr.
 
Skogsmuseet i Lycksele och en vandring runt Gammplatsen är helt klart en fin sysselsättning. Jag minns att efter stigen finns det två fruktansvärt stora tallar i naturreservatet av urskogskaraktär!
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips