Vad är detta i beta 2.62 för 60/76Cx

Add MPC map support -?

Add custom MDB feature support -?


Bra är bland annat:

"Add feature to save active track log to file on data card"
 
Kopierat från ett annat forum:

MPC = Mapsource Product Creator

According to Garmin, MPC is available to companies and government agencies that wish to use the product for internally use only. It is not available to anyone / company that wishes to bundle software for sale.


MDB = Microsoft Access database File

I think this is also related with generating custom maps by companies.
 
Garmin har sina egna akronymer för olika funktioner i deras egen programvara i mottagaren. Exempelvis är MPM Map Manager, NAV hanterar navigation, SDM Satellite Data Manager (håller koll på sånt som bandata och jonosfäriska korrigeringsdata).

MDB är Map Data Base manager, som hanterar information om grund- och detaljerade kartor i enheten.

I de flesta fall kan man som användare inte se dessa förkortningar, men i en iQue kan man lägga till programvara, som kan visa alla dataposter som finns till de olika processerna. Där syns förkortningarna.

Anders
 
apersson850; sa:
SDM Satellite Data Manager (håller koll på sånt som bandata och jonosfäriska korrigeringsdata).

I de flesta fall kan man som användare inte se dessa förkortningar, men i en iQue kan man lägga till programvara, som kan visa alla dataposter som finns till de olika processerna. Där syns förkortningarna.

Anders

Skulle man kunna lägga in via nätet nedladdade efemerisdata på sikt tror du?

Akronymerna verkar inget den enkle konsumenten behöver bry sin hjärna med.
 
Det är redan möjligt, bara man har rätt programvara. Enklast är det ju i en iQue, där det är lätt att lägga till program, som fixar sånt. Men vilken GPS som helst kan ju få uppdateringar.

Så det är bara en fråga om ifall Garmin vill. Allra bäst skulle det ju gå med enheter som kan kommunicera själva. Den här Streetpilot c550 har ju Bluetooth, och fungerar även som handsfree till mobiltelefonen. En sån skulle ju lätt kunna hämta bandata från lämplig server, där data uppdateras kontinuerligt. Logga på, och några sekunder efter uppstart finns all nödvändig information automatiskt.

Ska påpeka detta för Garmin, om de till äventyrs inte har tänkt den tanken. Men det har de nog. Det är inte ofta jag kommer med idéer, som de inte redan har varit inne på (fast det har hänt).

Anders
 
Läser man GPSpassion tech forum så är nedladdning av efemerisdata via en webserver den hotta grejen nu. SiRF har SIF som betyder samma sak. Så det har säkert Garmin kläm på och det kommer förvisso. Men jag skulle vilja ha in filen i iQue. Det är nog inte på gång. Hör Garmin bön?
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips