Vacker tältplats på Fårö?

Ska till Gotland nästa helg med sambon och minst 1 natt skall tillbringas på Fårö.

Tältet ska med och vi vill ha en plats där man kan se solnedgången utan att något annat stör. Bara öppet hav alltså.

Det jag tänkte mig först är att tälta vid Lauterhorn på Nordvästra gotland. Dock så är Digerhuvuds naturreservat där och då är det ej tillåtet att tälta. Men man kanske kan klämma in sig nedanför reservatet mot sjöräddningsstationen, men där är en massa hus.

Någon som har något tips på tältplats med solnedgång och i avskildhet?
Det ska tilläggas att jag har ett HB Nammatj, så gärna på gräsmark eller liknande. Ej direkt på stranden helst.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
http://kartor.eniro.se/m/eurLT

Där nånstans vid markören 1 jag satt har jag sovit flera gånger. Det finns små väger in dit som man kan köra med bilen. Det finns ngr platser där som är lite skyddad av träden (ser inte ut så på kartan men det är massa buskar och träd där och man är rätt skyddad av "insyn") så man inte syns direkt från vägen, man är nära vatten men står på gräs, är precis utanför reservatet och ser inte husen.
 
jag tältade inte så långt ifrån parkeringen när man ska gå till rauken "kaffepannan" det fanns en lägerplats där och en äng. avskiljt från vägen och utan insyn. Väldigt bra ställe.
Dock ser du inte havet därifrån men det är inte långt att gå
 
Uppe på nordligaste udden, Langhammars som verkar ligga utanför naturreservatet, går det att hitta nån tältplats där?
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
jag tältade inte så långt ifrån parkeringen när man ska gå till rauken "kaffepannan" det fanns en lägerplats där och en äng. avskiljt från vägen och utan insyn. Väldigt bra ställe.
Dock ser du inte havet därifrån men det är inte långt att gå

Okej, det låter ju mysigt. Skulle du kunna märka ut platsen på en karta och lägga upp här på tråden?
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.