Utflykter och alternativa vägar Vakkotavare-Keb

Jag har planer på att skida från Vakkotavare till Kebnekaise. Startpunkten är långt ifrån låst, det kan egentligen bli var som helst längs vägen genom stora sjöfallet.

Någon som har idéer på trevliga utflykter längs vägen, eller alternativa färdvägar? Jag tänkte gå med pulka och tält, så övernattning kan ske vart som helst.
 
Med vinden i ryggen...kanske :)

Hejsan,

Som du säkert redan konstaterat finns det mängder av alternativ och att följa Kungsleden är ju naturligtvis en av dom. Men personligen så föredrar jag att vara lite bortanför X-markeringarna och går du med pulka och tält är det ju möjligt.

Personligen hade jag startat i Ritsem och börjat med att skida upp till och sen genom den magnefika Teusavagge, ner till Teusajaurestugorna. Har personligen inte gått just den sträckningen på vintern, så jag kan tyvärr inte uttala mig om hur skotertrafiken är i de västra delarna av Teusavagge.

Från Teusajaurestugorna är ett trevligt alternativ att följa Kungsleden i ett gäng km och sen vika av åt nordöst och gå ner mot väständen av Kaska Kaitumjaure via Livamjaure. Härifrån borde det även vara möjligt att bestiga Kårstjåkka om vädret tillåter.

Sen kan man antingen förtsätta i samma rikting och går raka vägen till Nikkaloukta, eller vika tillbaka åt nordväst och ta sig upp så man möter leden till Kebnekaise ungefär vid Unna Jierttas.

Ha en trevlig tur!!

/ Stefan
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips