USA - liten guide om att vandra och vara i naturen

Jag har fått ett par frågor per e-mail från folk som för första gången ska till USA och idka friluftsliv. Här publicerar jag ett svar som gäller delstaten Maine men är lika relevant när det gäller friluftsliv i andra delar av USA.

Jag har massor av tips när det gäller Kalifornien men ingen koll på staterna du är på väg till.

Hade jag varit du så skulle jag kika på http://adventure.nationalgeographic.com/ som ofta har bra resetips.

Att röra sig fritt i naturen som vi är vana vid i Sverige är möjligt på Public Lands som kan vara national forest, national park, state park eller county park (länsparker). Det finns också olika typer av reservat som administreras av välgörenhetsorganisationer (för att förstå konceptet kan du tänka dig att Naturskyddsföreningens stockholmssektion skulle börja köpa strandtomter till marknadspris i Stockholms skärgård, för att sedan öppna för allmänheten.)

Att googla "State Parks Maine" ger t.ex. http://www.state.me.us/doc/parks/ som verkar passa ert syfte.

En annan källa är National Park Service som är myndigheten för alla nationalparker nps.gov och för Maine: http://www.nps.gov/state/ME/ . På parkernas hemsidor finns ofta kartor, länkar till aktiviteter och ordningsregler.

National och State Parks är ofta välbesökta, men skräms inte av det! De finns för att de är speciella och beger man sig lite bortanför visitors center så är man ensam eller tillsammans med några få andra friluftsmänniskor. Kika efter walk-in camp sites, dvs man måste parkera bilen några hundra meter från själva campingplatsen så slipper ni husbilar. Undvik framför allt campingplatser som erbjuder hook-ups (eluttag mm till husbilen).

Icke privata skogar/naturmiljöer administreras ofta av National Forest Service http://www.fs.fed.us (motsvarande Sveaskog) eller Bureau of Land Management blm.gov och här kan man hitta information om vad som gäller för att campa utanför campingplatser.

I naturreservat, så kallad ”Wilderness” gäller speciella regler, och ofta måste man ha ett tillstånd ”wilderness permit” för att få röra sig som man vill. Alla trevliga värdar i parkerna, Rangers, i sina scouthattar och käcka uniformer är också ordningsmyndighet så det är onödigt att bli ertappad med att inte ha koll på hur man ska bete sig. De växlar snabbt och oförutsägbart mellan serviceattityd och tunnelbanepolis-attityd (M-16 ligger bredvid förarsätet i bilen.)

Lycka till med resan till det stora landet i väster.

ska ni shoppa friluftsgrejer i usa så finns en del tips i den här tråden:
http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=46241
 
Senast ändrad:

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips