Urberg familjetält

Jag ska göra nya försök att få med mig familjen på tältsemester och har sneglat på Urbergs 4- och 6-pers.tält. Jag är ute efter billiga men prisvärda alternativ och tycker dessa ser lovande ut. Men det är ju svårt att få titta och känna på varor man beställer via postorder.

Har någon här erfarenhet av dessa tält? Är det förresten 6:an som de använde i dokusåpan om fågelskådare i våras?
 
Ett tvåmanna och ett fyrmanna är oftast mest praktiskt vid alla camping spänn en tarpduk som torgplats under tak.

Tält brukar behöva bäras ibland.

go tur
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Har själv ett urberget Öland 4 Pers. Riktigt grymt tält för familjen. Stor absid o vi fick till o med plats med rese säng för lillen. Plus en 3 åring och 3 vuxna med gott om utrymme. I absiden hade vi bord o stolar som en mat del typ. Betalade 3000kr för mitt. Total nöjd faktiskt
 
Det låter ju rymligt och bra. Det är väl det som kallas Tunneltält G3 nu, verkar det som. Vi är 4 i familjen, så ett 6-pers. låter onödigt stort.
 
"Tunnel Tent G3" kallas de allihop i det nya utförandet.

Det som avgör är siffran före " -Person" som definierar storleken (någorlunda).
Fjolårets "Rapadalen" t.ex. heter numera "Urberg 3-Person Tunnel Tent G3".

Det finns alltså Urberg 2-Person Tunnel Tent G3, Urberg 3-Person Tunnel
Tent G3 och Urberg 4-Person Tunnel Tent G3 av den nya Generation 3.

De har även kvar 2- och 6-personers versionerna från förra generationen, lite
lägre prissatta för att ge utrymme för nyheterna...
 
Det låter ju rymligt och bra. Det är väl det som kallas Tunneltält G3 nu, verkar det som. Vi är 4 i familjen, så ett 6-pers. låter onödigt stort.

Ett 6-personers är onödigt stort för att sova i, men det beror också mycket på hur det ska användas.
Om det bara handlar om camping, dvs att tältet inte ska bäras, bara lyftas ur bilen och slås upp i närheten rekommenderas absolut 6-mannatältet, då finns det plats att byta om, stå upp, laga mat, sitta ute i absiden, gott om plats för packning osv.
Om det är många km vandring det handlar om varje dag är det mindre och lättare tältet troligen det bättre alternativet.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Vi letar efter ett 6 personers tält med bra utrymme för umgänge. Vi är 4 st i familjen.
Vart rekommenderar ni att köpa detta märke?
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.