Upphittad kolfiberpaddel i Gbg´s skärgård

Amatörbyggd grönlandspaddel upphittad i Göteborgs södra skärgård
Återfås mot beskrivning via PM

Rune
 
Den person som har tagit hand om paddeln, kontaktade mig i tron att den var min. Inte fel tänkt eftersom det är jag som har byggt den. Jag sålde den för ett par tre år sedan till en kille i Göteborg men kommer inte ihåg namnet.
 
Han kanske var missnöjd med den och kastade den Rune ;-)
Och blir sur om den dyker upp igen...
Näe, bara skoj, dina har sett bra ut :)
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Trodde det bara var boomerang man kunde sälja fler gånger då de alltid kommer tillbaka men det funkar alltså även med paddlar.
 
Den person som har tagit hand om paddeln, kontaktade mig i tron att den var min. Inte fel tänkt eftersom det är jag som har byggt den. Jag sålde den för ett par tre år sedan till en kille i Göteborg men kommer inte ihåg namnet.

Föreslår då att du ber personen som "tagit hand om" paddeln lämna den till hittegods.
 
Jag fick ett infall och kontaktade företaget som tog hand om den upphittade kolfiberpaddeln 2013. Det har ju känts lite olustigt att inte veta vad som hände med den. Jag fick svaret att de hade den kvar!

Det här inlägget riktar sig till den rättmätiga ägaren. Hoppas han fortfarande paddlar.
 
Finns någa kanotklubbar eller lokalavd för frilufsfrämajndet i närområdet som kanske kan ha en aning?

/Patrik
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips