Tyg som andas till vindsäck

Har en Haglöfs vindsäck där väven är ganska tät och därmed blir det mycket kondens. Nu funderar jag på att försöka förbättra den genom att byta tyget på framsidan/ovansidan till ett som andas bättre. Behöver hjälp med tips på lämpligt tyg och var jag kan köpa det.
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Thelin Outdoor var ett mycket bra tips -tack för det!
Jag mejlade om vad jag tänkte göra och fick bra råd om vilken väv som passade mitt behov. Beställde lite annat typ kardborreband, remmar, spännen mm -allt till bra pris tycker jag. Och idag kom paketet som även innehöll en rejäl bit kraftigare väv "som du kan använda vid fästpunkter för att göra vindsäcken starkare", fast jag inte tänkt på det själv.
Vilken service!
 
Andas är en konstig term avseende tyg.

Men med ett genomsläppligt tyg så finns chans att kondensationen sker inne i tyget och att det därför inte droppar kondens i samma utsträckning från insidan.

I en vindsäck är också prassligheten/vindljuden en faktor. Den kan minska med ett mjukare tyg. På 60 och 70 talet var det ofta bomullblandning i innertält och vindsäckar. Lite mjukare känsla men förmodligen skörare och tyngre väv än ripstopnylon.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips