Tvätta ett par LaSportiva Miura

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Nja, jag brukar bara tvätta av dem och sedan låta de torka (tar ganska långt tid innan de är helt torra ~1-2 dagar). Angående att de färgar av sig så är det inget problem, de färgar inte av sig sedan när de har torkat.
 
skinn

Det är väl skinn i Miura? Tvål och schampoo är inte att rekommendera eftersom det kan få skinnet att torka ut / spricka. Vatten och mockaborste är nog att föredra. Möjligtvis tvål som är anpassad för skinn/mocka.
 
Mitt förra par tvättade jag säker 10ggr innan jag fick kassera dom pga gummit var utslitet. Jag märkte ingen skillnad överhuvudtaget före och efter. Kanske inte att rekommendera om skona ska hålla i flera år men om man byter skor varje år är min erfarenhet att det inte spelar någon roll.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips