Tunna handskar för vandring mm - Hestra Working Gloves

Hej

Letar tunna smidiga handskar för vandring vår sommar höst. Jag har idag ett par merino tunna men de är ju av självklara skäl inte så stryktåliga.

Så jag söker en handske som är nätt men ändå lite hållbar.

Kikat på Hestra Working Gloves t.ex.

Tips?

Tack på förhand.
 
Tunna smidiga och måttligt varma brukar heta montörshandskar hos valfri hemmafixar-/yrkesbutik.
T ex Tegera är bra men inte billigast i inköp.

/Patrik
 
Tack för snabba svar.

Vad är fördelen med itab´s jämfört med Hestra? Priset verkar vara samma.

Skulle inte förvåna mig om det är samma hanske med annan märkning, mina Hestra work glove från Naturkompaniet stämmer dessutom färgmässigt bättre med Itabs bilder än med bilderna på Naturkompaniet.
 
Skulle du beskriva dem som

Hållbara över tid
Lite värmande
Smidiga

Gissar att du är nöjd.

300 kr känns överkomligt.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Bilagor

  • IMG_0681.JPG
    IMG_0681.JPG
    25.4 KB · Visningar: 3,252
Hej

Letar tunna smidiga handskar för vandring vår sommar höst. Jag har idag ett par merino tunna men de är ju av självklara skäl inte så stryktåliga.

Så jag söker en handske som är nätt men ändå lite hållbar.

Kikat på Hestra Working Gloves t.ex.

Tips?

Tack på förhand.

Jag har ett par Hestra Work Glove sedan 2014. Jag kan inte rekommendera dem nog. Mina har blivit ganska så misshandlade, men mår fortfarande relativt bra. Jag fettar in dem efter varje tur, vilket gör dem vattentäta. Jag har ett par tunna merino-ull handskar under när det är kallt ute. Jag skrev en kort recension om dem i höstas. Jag antar att liknande vantar från andra tillverkare fyller samma syfte. Jag gillar att ha tåliga skalvantar och sedan kunna ta på sig ett värmande lager innanför vid behov.

(edit: stavfel)
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips