Trix på telis

Har någon några trix som man kan göra med telisar i hopp...typ mute grab och allt vad det heter, hur gör man???
Åkte bräda förut och då finns det ju hur mycket som helst...men med lös häl vad kan man göra då??
skulle gärna ha lite hopp tips,,
Jakob, med luft under vingarna...
 
Helikopter?

Problemet med telisar är inte att hoppa eller trixa utan att landa! Såklart kan du utföra i stort sett alla trix som går att göra med fast häl även på telisar. Vissa är tom. enklare eftersom du har lös häl och kan dra och slita i skidan lite extra.

Och precis som på bräda eller med fast häl kommer du aldrig att slå dig i luften... det är när du landar eventuella problem uppstår.

Men som jag ser det är en 360 eller som det hette förr "helikopter" grunden för trixandet. Fixar du det?

Lycka Till/MM
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Unparalleled

Köpte mig en fräck telisfilm häromdan, "Unparalleled". Några helt "crazy" norrmän som verkligen bevisar att man kan göra hur tuffa trix som helst på telisarna. Köp den så kan du få några läckra tips på bra hopp m.m.

Mvh Klabbe
 
Ta tag i skidspetsarna

En kompis gör detta och det ser helt grymt ut. Ta tag i skidspetsarna och dra dem mot bröstet. Sträck på dig och smila in kameran till höger...

Kommer att bli en vinnare.
 
=kronblom. onekligen ett tufft trick. särskilt om det görs i riktigt långa hopp, >25m

annars är väl sträckt bakotvolt (eller dubbel) ngt som kan betraktas som fräckt.

/erik

vars knän inte gillar hoppande längre
 
pipe

jag brukar alltid ta mej några svängar i pajpen. Ett start-trick är självklart att börja att hoppa en bit upp i böjen, sedan högre o högre tills du drar på över kanten. Tänk att känna efter ordentligt hur mycket du ska skjuta ifrån innan du drar på stort, landa platt eller uppe på kanten är INTE nåt jag rekommenderar. Nästa steg är att grabba, gärna två fingrar framför ena pjäxan med skidorna lite i kors. Sedan när man börjar känna sej säker på att hoppa i pipen kan man tweaka lite eller göra vad man vill.

//svampen
 
Telistrix Kossack

Ett trix som ser så snyggt ut på telisar är Kossack, se :

cpic3a3684353aba2.jpg


Du kan även gå till mitt fotoalbum för lite andra bilder på telistrick!

Peter som oftast lyckas med en och en halv frammåtvolt :-(
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips