Trevliga platser på Bornholm

Vi funderar på en veckas cykelsemester på Bornholm i juni. Ni som har varit där, kan ni ge tips om sjysta ställen att besöka.

MVH

Anders V
 
Gudhjem tycker jag är mysigt. En något krävande cykling är den till Bornholm högsta punkt, ligger nordöst om Rönne, men där är vackert. Finns en lång skön sandstrand söder om Rönne.
Det är vackert överallt...
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Missa inte en resa till Christiansö

Jag repeterar ett inlägg som jag gjorde på något annat forum 2000-12-15 + lite saker som jag kommit på sedan dess.

Jag seglade till Bornholm 1989 och innan jag stack iväg hemifrån ”hittade” jag en bok på biblioteket om sevärdheter och rundturer om Bornholm. Men missa framför allt inte en båtresa till Christiansö och Fredriksö, 2 bergknallar med ca 120 bofasta, norr om Bornholm, nästan rakt söder om Karlskrona. Öarna är så små att dom inte ens finns med på alla kartor. Nog det häftigaste stället jag varit på. Du behöver inta ta cykeln med dig då det inte finns några vägar på Christiansö. Det enda fordon jag såg var en motordriven kärra som transporterade ölen från hamnen till puben, en rätt brant backe så det skulle nog behövas en Magnus Samuelsson + hans bror för att klara av det utan motor. Jag rekommenderar alla att besöka Christiansö, ett minne för livet.

Seglade till Christiansö en gång till i mitten på 90 talet och enligt kartan jag skaffade då gick det båtar från Sandvig, Budheim och Svaneke på Bornholm till Christiansö. Har inga sjökort kvar.

Trevlig resa

/ Per Brune
 
Vacker sandstrand!

Hej! Har cyklat Bornholm två gånger och instämmer i att Christiansö med dess konstnärs-kolloni får man inte missa. Besöka även rund-kyrkorna som finns på flera ställen. Framför allt vill jag rekomendera den nästan helt vita sandstranden ut med den västra kuststräckan. Finast i Europa?!. Minns hur vi efter en lång stig mellan höga sandynor kom ner till en ändlös och bred strand! I vatten brynet låg det släta små stenar som vi fyllde cykelvagnen med! Väl värt några baddagar.
 
Café och strand

Hej!
Två av mina favoritställen på Bornholm: Den långa vita sandstranden i söder, Dueudde och konditoriet mitt på torget i Aakirkeby. God tur!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips