Trenden korta jackor över?

Under en period har ytterskals-jackor blivit kortare och tightare. Skälet har varit funktion, enligt förespråkarna. Nu upplever jag, både bland kamrater och här på forumet, att friluftslivets praktiska betingelser tenderar att överge midje-modet. Den korta tighta jackan var ett önskemål framförallt från klätterkretsar, men övertogs ograverat av de flesta (vilket bl a lett till att Klättermusen numera säljer kjolar till sina jackor). Hur är det? Har de korta jackorna blivit för små?
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Min gode LOWE, vad har hänt?.. du verkar sà negativ och konservativ idag? Inge sofshell, och inga korta jackor.. och ett par gamla sunkiga Borisar till dottern?

Jag känner mig iofs. ocksà lite hängig efter att ha köpt en dagsäck frân Millet för en kort tid sedan (OK, men inget sárskilt) och häromdagen sàg en kraftigt nedsatt LOWE-dagturare för samma pris i samma affär. Dock, min auto-diciplin fick mig att hejda mig.

Kort jacka / lâng jacka, liksom SofShell etc. beror väl som sagt pà vad man sak ha den till. Ska man lufsa fram pà platten kan ju strechiga braller och midjekorta jackor vara lite knas och "overkill" kanske, särskilt om senare dessutom är dâligt designade och lyftes upp i midjan vid armlyft.

Korta jackor användes hárnere som sagt "alltid" av kláttrare, alpinister etc., som behöver anvánda klättersele etc. Vidare har det blivit poppis bland skidàkare. Freedom of movement blir ju klart förbáttrat med slimmade korta jackor án med lànga, tunga och pölsiga ditos. Naturligtvis fodrar de vid snö att man har ett par höga brallor under, oftast typ salopett.. annars blir det látt en glipa.

Jag pratar ofta med kollegor frân konfektions-branchen. De har visserligen kvar en och annan 3/4-jacka i kollektionen, men hávdar att försäljningen är försumbar.. trots alltsâ att alternativet finns. Fârvfolket här välja, verkar det alltsà som om den korta varianten föredras.

Allstâ, vil man ha lâtta kläder med hög röreslefrihet väljer man nog korta, tajta och stretchiga plagg. (plagg som ej ska märkas)

Vill man ha ökad kroppsskydd, mycket fickor, mycket plast under etc., kan ju längre och rymligare plagg vara pà sin plats.


Mvh, Mats
Mvh, Mats
 
Trender och tendenser

Hej igen Mats! Nja, inte så att jag upplever mig negativ, min frågeställning är antagligen lika "laddad" som softis-diskussionen. Det är väl så att den praktik-nära publikens(forumets aktörer) upplevelser är mer intressanta än företagens själv-hävdelser! Min personliga utgångspunkt är bl a min Haglöfs LIM-anorak från cirka -01. Den väger ungefär 750gr. och är trelagers Goretex, d v s. klarar väldigt mycket regn. Dessutom är den lite längre, skyddar bra alltså, och har bara en bröstficka så det blir väldigt lite bulk. Och jag har plats att röra mig. Min slutsats har blivit många gånger, att klarar jag inte att utföra min fysiska aktiviteter i ett dylikt plagg, så är nog problemet jag, och knappast plagget. Herregud, man har ju stretat på i försvarets olika beklädnar i lumpen, så jag vet också vad det innebär när kläder arbetar emot bäraren. Men i denna fråga vill jag fånga funktionen: Gick någonting förlorat i en alltför höggradig konfektionshysteri? (Som du vet har jag en del jackor att jämföra med - jag försöker också vara självkritisk!).
 
Malindo; sa:
Allstâ, vil man ha lâtta kläder med hög röreslefrihet väljer man nog korta, tajta och stretchiga plagg. (plagg som ej ska märkas)

Mvh, Mats

bah!! jag misstänker att friluftsfolket har blivit klena, folk orkar helt enkelt inte längre driva runt en riktig vadmalsjacka.. Nää.. det ska vara fjäderlätt och tajt , usch!! Riktiga karlar behöver riktiga doningar, kläder som kräver lite gensvar..
 
lowe; sa:
Den korta tighta jackan var ett önskemål framförallt från klätterkretsar, men övertogs ograverat av de flesta (vilket bl a lett till att Klättermusen numera säljer kjolar till sina jackor). Hur är det? Har de korta jackorna blivit för små?

Nja, det beror väl på syftet med jackan? Ägnar man sig mycket åt klättring så är det ju praktiskt med en kort jacka. Vill man sen ägna sig åt något annan aktivitet, där jackan upplevs som för kort, så kan det ju vara enklare och billigare att komplettera jackan med en "kjol" som täcker höfter och rumpa, istället för att köpa ytterligare en jacka för 5000 spänn. (Nu vet jag iofs inte vad kjolen kostar.)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips