toppturer i jotunheimen

Säkert!

Troligen mängder av folk som har mycket fin erfarenhet av detta väldiga område. Själv var jag där förra påsken och gick på en underbar 4-dagarstur tillsammans med några vänner. Slöa som vi var valde vi att utgå från Turtagro - som har bra parkering och är en bra utgångspunkt in mot Hurrungarne (Horungarna?).

Här har du väldigt fin möjlighet att etablera en basecamp en bit upp mot Storen (Stora Skagastolstinden) och gå på finfina dagsturer i området. Om åkningen är central alltså? Fint att kunna gå upp på morgonen och ge sig av med bara lätt packning för att sedan skida tillbaka till tältet! Om du inte vill tälta kan du försöka gå med i "Norsk Tindeklubb?" som har en fin stuga vid sjön mitt i dalen (med en rejält snetatk för inomhusklättring på övervåningen) som man tydligen kan hyra/dagsavgiftstbetala som medlem.

Vädret slår om fort såklart och säkerhetsutrustning är ju ett måste i detta ganska dramatiska fjällområde.

Mer info får du genom att finkamma sidorna nedan! Ett bra förslag är att ansluta till det årliga "toppturskonventet" High Camp på Turtagro - här får man möjlighet att träffa likasinnade :)



Länkar:

http://www.turtagro.no/
http://www.tinderittet.com/

Vännernas bilder från turen:
http://home.swipnet.se/moen_bandits/pictoralias/jotunheimen/jotunheimen.htm

Våra Geocache:ar i området:
http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?ID=66535

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?ID=66531
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Du kan få alle GPS koordinatene du vil i hele Norge her:

http://www.inatur.no/cgi-bin/frameset.cgi

Forövrig ser jeg ikke den helt store nytten av å bruke GPS i Jotunheimen. Mer kanaliserende terreng skal man lete lenge etter, og det er nesten umulig å ikke vite hvor man er, med daler, topper og elver som klare lendemerker.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Såg den sidan också vid ett sidosurfspår. Tanken var mest att hitta fina ställen för lite udda Geocaching...

Sen vill man ju helst ha kopplingen över till GPS:n så man slipper översätta från UTM. Mycket fin sida dock. Märkligt att Norge skall ha "fria" kartor på nätet medan vi här i Sverige håller inne på våra gemensamma tillgångar...
[Ändrat av Buda 2004-02-10 kl 22:20]
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.