tjeggelvas

någon som har paddlat kanot i dom trakterna tjeggelvas är en större sjö i piteälven så långt upp det går att ta sig med bil
 
Jag har paddlat Tjeggelvas från väst till öst. Stor sjö där det kan bli rejäla vågor, rekommenderar kapell och paddelvana. Paddlade från Luoamejavvre i Norge till Norra bergnäs norr om Arjeplog.
[Ändrat av öringen 2006-01-02 kl 16:17]
 
mmm det låter som du paddlade kajak tror du det går med kanot om man ut går ifrån tjeggelvas och paddlar upp ströms
 
Vi paddlade kanadensare, öppna fast med kapell när så behövdes. Du kan helt säkert paddla västerut efter Tjeggelvass, det är ju sjöpaddling och inte strömt. Men som sagt, det kan gå grov sjö så du vet.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips