Tips på vandringsled i södra Norrland?

Gästrike och hälsingeleden? Kanske?
Jag har själv inte vandrat på någon av dem, men är uppvuxen i gävle med omnejd. Finns nog fina bitar på gästrikeleden bortåt kungsbergshållet skulle jag tro.
 

68678

Avstängd
Det finns fina vandringsleder i härliga Härjedalen. Rogenområdet är fantastiskt. Det är tallbevuxen lågfjällsterräng och ganska öde.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Kanske Höga kusten-leden kan vara något? Skuleskogens nationalpark är en riktig höjdare och verkligen värd att besöka!
 
Jag skall om några dagar ge mig av och vandra Finnskogsleden. Jag har läst några inlägg här om den leden - även om det inte är alltför mycket. Jag har inte funnit någon info om det finns ved utlagt vid rastplatserna. På min karta är ett par raststugor markerade. Hur är de att övernatta i? Jag har läst på någon annan sajt att det finns kolarkojor längs leden. Hur duger de till övernattning?
Jag vore mycket tacksam om någon har svar på ovanstående frågor. Gärna även annan info som kan vara bra att ha om leden.
 
Jag har vandrat leden Finnskogsleden nu. Är det någon som vet vem som är ledens underhåll etc? Är det Bollnäs' kommun, eller?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips