Tips på vandring sent i september

Pga olika orsaker kommer vi inte att kunna komma iväg på årets fjällvandring förrän i slutet på september. Närmare bestämt med start 20 sep och sex dagar framåt. Någon som kan tipsa om lämpligt vandringsområde vid denna tidpunkt?
 
Septembervandring

Jag föreslår Nikkaluokta-(beställ gärna båttransport) Vistas-ev Mårma beroende på snöläget och upp till Abisko.

Höstfärger och nysnö på topparna kan göra turen till en höjdare.

Vädret behöver inte vara sämre än under juli eller augusti.

Thure
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Det beror ju på vilken typ av terräng i fjällen man är ute efter. Jag tycker de stora dalgångarna typ Jougdadalen öster om Gäddede är härliga att följa under hösten. Inte riktigt lika storslagna vyer som längre i norr. Men inga mygg, strålande höstfärger, vildmarkskänslan är påtaglig, god chans att få se björn och ödemark jämfört med norra fjällvärlden.
 
mojmoj; sa:
Pga olika orsaker kommer vi inte att kunna komma iväg på årets fjällvandring förrän i slutet på september. Närmare bestämt med start 20 sep och sex dagar framåt. Någon som kan tipsa om lämpligt vandringsområde vid denna tidpunkt?
Jag ämnar vandra i Pyrenéerna vid ungefär den tiden. Det är ett ganska lämpligt område om än något längre bort.
 
Septembertur

Beroende på hur pass erfaren man är så kan en rundtur runt Kebnekaise vara intressant. Vecka 36 (troligtvis) bär det av dit för en avslappnande veckovandring Nikkaloukta - Vistas - Sälka - Singi/Abisko eller nåt sånt.
 
September är i mitt tycke bäst

Jag har gjort en hel del turer med start runt mitten på september i hela området mellan Keb och Abisko inklusive tältning över 1000 m nivån. Det har oftast varit fina turer och jag gillar att gå ganska sent.
För det mesta inget problem men en stjärnklar natt för ca 10 år sedan var det -10 på termometern. (Oftast så kollar jag inte tempen, men det har varit kallt andra gånger också).

Snö har det också kommit och full vinter. I varje fall någon dag men det har släppt. Men självklart har det också varit riktigt varmt vissa år.
Men snitttempen har nog legat precis över noll. Jag går gärna över 1000-1200 m nivån och den kan man ju oftast undvika.

Rusta Er för att klara kyla så Ni har marginaler. Fördelen med Abisko-Keb området när man går sent är att det för det mesta går att nå stugor med i varje fall nödutrymme om något oförutsett inträffar.

Mvh Björn
 
Nästan vart som helst... (i Sverige)

... om det är inte alltför problematiskt för dig att möta nätter även kallare än -10 och första snön. vi gjorde en sarekvandring under dom sista tre septemberveckor i fjol, det var paradiset ( http://www.rapadalen.de ) med nysnö och natttemperaturer ner till -12.

men det är kanske nödvändigt att avbryta och söka sig utåt om snömängden blir alltför stor. marginaler är rätt viktigt, såväl tid och utrustningen.

lukas
[Ändrat av laurentiusweg 2003-05-28 kl 20:30]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips