Tips på klätterryggsäckar

Är det någon som har tips på någon bra klätterryggsäck? Jag har spanat lite på Mountain Equipment Daimond. Eller ska man ruinera sig på en klättermusen?
 
Klätterrygga..njae

Jag köpte Daimond-ryggan från addnature i höstas och har använt den på ett antal helgturer sedan dess. Har dock aldrig klättrat med den eftersom jag inte är klättrare och kan därför inte uttala mig om det är en bra säck för detta ändamål.
Kan däremot säga att om man söker en rygga större än en dagturssäck men mindre än långtursäcken är det ett bra/billigt val. Inte den mest genomtänkta kanske, t.ex. inga luftkanaler på ryggen, lite för mjuka och smala axelbälten, detta gäller även midjebältet.
Men som sagt, relativt billig säck med plats för både tält, sovsäck, mat och förstärkningsplagg för en kortare tur.

///jonas
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Guest

Gäst
Klättermusen

Klättermusen är häftig. Tidigare gjorde jag 6, 6+ nu ligger jag på 7+, 8- och allt tack vare en ryggsäck..
(Kanske inte riktigt. Men Klättermusen är Klättermusen.)
Hade jag haft pengar skulle jag äga en Klättermusenryggsäck. Och kanske ett par handskar, "Greppet", också..

Ohoy!!
 
Jag vill också klättra 7+

Vad menar du? Har du en klättermusrygga eller inte? Och om man nu ska köpa en ryggsäckarnas Rolls Royce, vilken modell är bäst? Är det nödvändigt med extrapaketen för att den ska funka till klättring?
 
Mountain Equipment

Jag har själv en ME Dimond 50+ sedan ett år, och jag är mycket nöjd med den. Den är skön att bära nästan oavsett hur man lastar den. Dessutom känns kvaliteten på både konstruktion och material förtroendeingivande.

Jag håller inte med om att den har klena remmar och avbärarbälte, tvärt om tycker jag att just midgebältet är en av säckens stora fortjänster. Mycket bättre än på tex North Face och Lowe, endst Arcteryx var i samma klass. Klättermusen har jag inte testat.

mvh
johan
 
Vilken storlek?

Vad tänker du fylla den med? Kör du alpint och ska ha stegjärn och yxor med, ska du hänga på väggen i timmar, eller ska du bara slänga ner rep och prylar för en dag vid klippan?

Lite svårt att rekommendera något men jag har en 50 liters (tror jag) Lowe Alpine "alpine attack" som jag trivs med och en Lafuma "Eiger" 70 liter som också är bra, men för olika ändamål. Lafuman är väldigt ren, inga sidofickor eller så, Lowes säck har mer remmar, att fästa isyxor i, en ficka för stegjärn mm, men ingen av dem kanske passar för den klättring du ägnar dig åt. Jag gillar dock båda.
Det finns ju fina haulbags också men jag har ingen koll på dem.

/Tjo
H
 
Arc'teryx

Som alltid när det gäller ryggor kan Arc'teryx rekomenderas, Har själv en Bora 40 sedan 4 àr och den har varit med pà div turer (bla vid klättring) och den har varigt kanon.
Den enda nackdelen jag upplever är att den saknar höj/sänkbart lock.

Lycka till i ryggsäcksdjunglen //Henrik
 
Prisvärdhet

Efter att alla som vanligt har rekomenderat sin egen utrustning (inget fel i det) börjar man ju fundera på vilken ryggsäck som är mest prisvärd. Diamond kostar ju bara 1000 kr på addnature medan klättermusen kostar 2300 (minst) och Arcteryx kostar väl ännu mer? Kan man bedömma prisvärdhet överhuvudtaget?
 
Prisvärt?

Det där med prisvärdhet kan diskuteras hur länge som helst. Om ryggan inte får gå sönder (långt till civilisationen) skulle jag satsa på nå´n dyrare variant, läs Klättermusen, Arcteryx. Visst de kan gå sönder de också men det känns i vart fall bättre att ge sig ut med en så´n på ryggen för det är ju inte riktigt lika troligt. Om du ska ha en rygga till klättring runt där du bor skulle jag köpa nå´t billigare. Jag hade en 50 liters Mansonrygga (skitbillig) som bar mina klätterprylar många år men för det skulle jag aldrig plockat med mig den om jag skulle längre bort än ett par mil från Stockholm.

Vad jag menar är väl att jag tycker prisvärdhet är intimt förknippat med användningsområde. Och jag vet inte heller om jag skulle vilja ha en rygga som höll för evigt. Det är ju kul att köpa nytt också...

/Tjo
H
 
klättermusen

Ryggsäckar och övrig matriel från Klättermusen lirar i en helt annan division än övriga kombatanter ,Arcteryx borträknat.De håller nästan en outslitlig kvalitet på alla deras produkter. OK de kostar en hel del men om man jämför så ligger KM steget före =dyrare men så har vi livslängden....och funktionen helt outstanding, att det är ett företag som finns i Sverige gör inte det svårare att välja.
Bosse.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips