Tips på dunjackor

Hej!
Jag funderar på att köpa en ny dunjacka den här vintern och skulle vilja ha lite tips.
Jag är ute efter en som både är snygg, varm och som håller i många år framåt. Kommer mest att använda den till vardags.
Jag funderar just nu på "TNF Himalayan Parka" http://www.outside.se/index.php?id=115 men den kanske är onödigt varm? Har ni några bra tips på andra dunjackor och vilka använder ni?
 
Eftersom man i princip inte har någon användning av dunjacka i södra Sverige "till vardags", så borde du nog inte välja en som är så varm!

Köp en som är snygg bara! Den behöver inte hålla länge heller, eftersom modet växlar så fort.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Av någon outgrundlig anledning tycker jag alltid att de dyraste jackorna är snyggast =/
Gillar inte riktigt känslan och utseendet på de billiga jackorna som finns på stadium och intersport. Jag inbillar mig också att kvalitetsjackor håller stilmässigt i många år.
Du har nog rätt att jag ska gå på en tunnare variant. Men jag tycker det är skönt att slippa ta på mig en massa lager då det kryper under nollsträcket. Tips önskas som sagt.
 
Jag har levt i ca fyra år med en Nike dunjacka för ca 1000 kr (då) på Stadium. Den har varit bra som "stadsdun", men under förra året läckte den så mycket att jag fick rensa mobilens innanmäte från dunfjädrar när telefonen legat i fickan. Alltså dags för en ny.

Nu hade jag sån tur under början av hösten att jag fick tag i en Mammut/Ajungilak dunjacka som är verkligt bra kvalitet på på i förra årets modell. Det har bara varit kallt nog en dag än, men det lilla jag har hunnit prova den märker jag att en kvalitetsdunjacka inte bara är lätt och varm, utan också andas alldeles förträffligt, så man blir inte för varm i den. Tål kanske att tänka på när du ska välja.
 
Bra, fin och lätt i dun

RAB Neutrino Endurance Jacket, kolla på nätet, knappast billigast, men lättast och god kvalité med pertex endurance("stänkskyddat" yttertyg)
Du kan få tag på den hos johan.andersson@amal-ab.se lycka till Anders
[Ändrat av Blade99 2005-11-04 kl 16:31]
 
Har en TNF McMurdo som jag är nöjd med. Jag tycker inte man kan ha en för varm dunjacka för vardagsbruk, dvs när man rör sig runt i stan och kanske står stilla och väntar på transporter etc. Ju varmare desto bättre. Jag har bott i Milano och Cambridge de senaste vintrarna och även i lite mildare klimat är det skönt med en riktigt varm jacka när man är ute utan att vara aktiv.

Johannes
 
Rab Tillverkning

schweingaard; sa:
Jag köpte en från Roberts i Polen, tokbillig och tokbra. Jag tror att RAB tillverkar sina dunjackor där också. De görs iaf i polen.

Rab's dunjackor görs i Kina, förutom extrem-jackorna och Andes Jacket om jag inte minns fel. Däremot köper de dunet från Polen!
Samma gäller deras sovsäckar, de flesta modellerna sys i Kina alt. Sheffield (extrem-modellerna) med Polskt gåsdun. Riktiga höjdargrejor är det i alla fall.

/Johan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips