tips på cykel rutt


Ja, i stora drag. Dock så vek vi av vid Orkanger norrut - strax innan Trondheim, mindre trafikerat. Kom så småningom på den "berömda" Rv 17 som går längs kusten mellan Steinkjer - Bodö - http://www.rv17.no/?page=pager&art_id=2313

Trampade 8-10 mil/dag....
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Cyklade också treriksröset - smygehuk i somras och vi planerar att cykla mellan Paris och Gibraltar (eller tvärtom) nästa sommar.

När i sommar ska ni cykla? Jag planerar samma sträcka (fast jag kommer börja i Sverige och avsluta i Italien), vi kanske kunde slå följe en bit på vägen? Jag borde vara i Frankrige i augusti.
 
Baltikum + ev. Polen

I somras cyklade vi 2,5 veckor i Baltikum. Start i Klaipeda i Litauen via Liepaja, Pavilosta, Riga, Pärnu, de estniska öarna och slutligen Tallinn. Det blev 126 mil totalt i lättcyklad terräng. Ganska billigt och spännande att hinna se våra nygamla grannländer på nära håll. Det finns mycket likheter med Sverige och samtidigt mycket som är annorlunda.

Vill ni få upp turen till 200 mil skulle jag föreslå att turen förlängs till Gdynia i Polen varifrån man kan ta färja till Karlskrona samt att man då även får se mer av Litauen.

/Joakim
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips