Tips på bra klätterlitteratur

Jag räddar Pecall ur den fällan. Risken är ju inte obefintlig att han blir tagen för krämare och uthystad ur forumet.

Jag ska inte ge en skev beskrivning utan serverar

http://www.jagklattrar.se

(Hmm, vid test funkar inte länken men det har den gjort förr så det är kanske tillfälligt eller lokalt problemet finns...)
 
Re: Re: Ny instruktionsfilm...

pecall; sa:
Det är inte bara jag som ska ha cred för den. Per Willén och Mikael Widerberg är minst lika medskyldiga.

Alla ni ska ha cred! Filmen är riktigt bra!
bra foto, pedagogik och innehåll. Rekommenderar att alla köper den och ser på själva och visar för familj och vänner (de som sällan hajar vad man sysslar med).
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Mezzner; sa:
Jag räddar Pecall ur den fällan. Risken är ju inte obefintlig att han blir tagen för krämare och uthystad ur forumet.

Det tackar jag för. Risken finns ju alltid, som sagt, även om man kan diskutera var gränsen går för när man är krämare och inte. Är man t.ex. krämare om försäljningen av en vara fortfarande syftar till att hämta in de faktiska kostnader man har haft, och någon ersättning för nedlagd tid och arbete inte är i sikte än på länge? För mig liknar en sån situation mer ideellt arbete än kommersiellt verksamhet, men det är som sagt knepigt det där med gränsdragningar.
 
OT:
Det finns knappt nåt mer subjektivt än kostnadskalkylering (skulle kanske vara investeringskalkyl). Att påstå att man har täckning för kostnaden enbart brukar betyda alltifrån att ma gör en substantiell förlust till att man räknat in vinsten i självkostnaden. Jag vågar nog utgå från att ni inte ligger i den senare delen av intervallet...

Priset och volymen (med hänsyn till den begränsade svenska marknaden) osv. gör att ni säkert behövde en entusiastisk filmare och "producent", snarare än att ni kunde välja på filmbolagens anbud. Det gör väl ev produktplacering acceptabel också.

Får väl ta och beställa dvd:n så småningom.
 
Mezzner; sa:
Att påstå att man har täckning för kostnaden enbart brukar betyda alltifrån att ma gör en substantiell förlust till att man räknat in vinsten i självkostnaden. Jag vågar nog utgå från att ni inte ligger i den senare delen av intervallet...

Priset och volymen (med hänsyn till den begränsade svenska marknaden) osv. gör att ni säkert behövde en entusiastisk filmare och "producent", snarare än att ni kunde välja på filmbolagens anbud. Det gör väl ev produktplacering acceptabel också.

Förvisso är det så. När jag pratar om kostnader menar jag sådant man får kvitton på. Tid, bensinkostnader, osv., allt sånt är taget ur egen ficka och kommer i bästa fall att kompenseras med tiden... I bästa fall. Något anbud från ett filmbolag fanns inte direkt :)Men det här är ju knappast något man gör för att bli rik, utan för att man tycker att det känns angeläget och är roligt. Bara det att kuska runt på olika ställen för att filma har ju något slags värde i sig.
För den nyfikne kan vi berätta att filmen är inspelad på bl.a. följande platser (med reservation för att jag kan ha glömt några ställen):
Den är inspelad i:
Simonsberget, Tunaberg
Kulberget, Nacka
Ryssgraven, Kungsängen
Solbergasjöklippan, Åkersberga
Kärsön
Älvsnäs, Ekerö
Noret, Tyresö
Gustavsbergs vattentorn
Träskberget (Saharaväggen), Tyresö
Nacka kvarn
Henriksdalsberget
Korpberget, Vårby
Ålsten
Lilla Essingen
Brudberget
Hagaparken
Muren runt Fredhäll, Kungsholmen
Adventurobutiken (fd Tierra), Vasagatan, Stockholm
 
Boktips!

Jag har en favoritbok inom klättergenren: Climbing: from Gym to Crag, av Lewis och Cauthorn, ISBN 0898866820. Jag tycker att den på ett bra sätt beskriver säkringsteknik och om jag minns rätt så finns det lite multi-pitch också. Boken avslutas med lite kamraträddning. Jag läste boken när jag hade klättrat en säsong ute och tyckte att boken var superb som uppföljning till klätterförbundets uteklättringsgrundkurs. Boken finns med "Look Inside" på amazon.com.

Linda
 
Solberga!!

pecall; sa:
Den är inspelad i:
>
>
Solbergasjöklippan, Åkersberga
>
>

Som gammal Åkersbergabo och klättrare blir man riktikt glad när solberga nämns i sånna här sammanhang. Det var ju där man lärde sig allt!!! Har dock aldrig sett någon förare över klippan, trots att någon satte upp bultar någon gång i början/mitten av 90-talet. Har det kommit en sådan nu eller är det bara att gissa sig till graderna i efterhand som vanligt?

//David
 
Jaha, den filmen skulle jag vilja ha, men jag har ju ingen DVD-spelare...Finns den på VHS månne, eller blir det till att komma i fatt framtiden med ett DVD-inköp?

/K
 
Mountaineering - Freedom of the hills

Jag tycker att

Mountaineering - Freedom of the hills

är toppen. Den kan man läsa i länge och återvända till många gånger.

Nackdelen är kanske att den gör anspråk på att vara heltäckande vilket gör att det står "lite om mycket".

Vill man veta mer om att t ex bygga standplatser eller klättring på kalksten behöver man komplettera med annan litteratur.
 
Hittade militärens "klättring och firning"

Den finns att ladda ner på DC++, för den som inte skäms för att ladda ner saker där... =)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips