Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

Tips på 30-årspresent till en vandrare!

Som andra har skrivit. Vad gillar han för friluftsliv förutom att fjällvandra? Vilken typ av vandrare är hen? Går hen mellan stugor, sover i eget tält, en gramjägare? En kompass i mässing är fint men inget jag skulle ta med mig pga vikten.

Kanske den viktigaste frågan, vad har respektive behöver hen? Jag skulle nog köpa ett kök typ MSR reactor om hen fortfarande kånkar på trangiakök.

Mvh /Joel
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag håller med den som föreslog en resa. Upplevelsepresenter ger fina minnen som man bär med sig länge efteråt och man riskerar inte att ge något som personen redan har eller inte använder. Det finns ju massor av spännande resmål som passar en vandrare utan att det behöver kosta skjortan, om ni inte är flera personer som kan vara med och dela på kostnaden brukar även ett delbidrag till en resa vara uppskattat som present.
 
Oj, jag glömde av att titta här. Trodde jag skulle få notifikationer på min mail när någon svarade på min tråd! :)

I alla fall så blev det en kniv med gravyr på bladet!

Tack för alla bra tips!
 
Om din vän gillar att fjällvandra så kanske du har ett foto på henom stående på en bestigen bergstopp som skulle kunna bli en vacker canvastavla att ge bort. Tycker annars att förslagen på en ingraverad kompass eller kniv också låter som riktigt bra idéer.
 
Nu är ju den här tråden överspelat men jag önskade mig till min 50-års dag en kikare eller rättare sagt ett bidrag till kikaren (en bra och lätt kikare är ju rätt dyr). Jag har haft mycket användning för den vid mina vandringar och resor.
Mvh Veni
 
Optik

Hej!

Min vän har precis fyllt 30 och hans största intresse är att vandra i natur och fjäll.
Vad finns det för någonting man kan ge honom som är någonting som man känner att man kommer att ha användning för och använda länge?

Jag var först inne på att gravera ett monogram på en kompass men alla kompasser är ju i plast idag så det kan ju bli svårt.

Om någon har något bra tips mottager jag detta gärna!

http://www.naturbokhandeln.se/sv/articles/2.176.2877/opticron-opticron-bga-mono-10x42-wp

http://www.naturbokhandeln.se/sv/articles/2.144.2978/ruper-10x-lupp
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips