Tips om digital fotografering med undervattenshus

Hej,

Är sugen på förena mitt dyk- och fotointresse. Går med tankar på att köpa ny digitalkamera och komplettera med ett undervattenshus för att kunna fota både ovan och under vatten. Har dock aldrig testat på undervatten-fotografering och skulle vilja höra lite vad ni anser om kombinationen digitalt/undervattenshus kontra en dykkamera..

Tacksam för tips och synpunkter!

Jennie
 
Det viktigaste är nog inte kameran utan ljuset. Ska du fota nära ytan där det är ljus så funkar (i princip) allt. Ska du djupt där det är mörkt så är blixt inte bra utan du måste ha "strålkastare". Kolla upp hur du ska använda den. Utomlands i ljusa dykvatten eller hemma i grumligt vatten.
 
Gå och kika på sista nummret av tidningen Allt om Digitalfoto nr 7. Där finns en trevlig artikel om UV-foto med bl a Nikon D70 och Canon A80, några UV-hus samt framför allt bilder som får fantasin att spritta.

Mvh

Larry
 
Hej Jennie,

Digitalkamera med undervattenshus är en bra kombination tycker jag. Dom flesta kameror från Canon och Olympus har undervattenshus till sig. Kolla på http://www.digideep .com om vilka uv-hus du kan använda till din kamera. Kameratillverkarnas egna uv-hus är ofta billiga (1-2500:) och funkar bra. Sen finns det andra tillverkare som Ikelite, Tetra, LightMotion som gör lite dyrare men bättre hus. På min hemsida har jag bilder tagna med en Canon Ixus400 i ett Canon WP-DC800 uv-hus. Bilderna från Marsa Alam är tagna med en Olympus C-5060WC i ett Olympus PT-020 uv-hus. Jag har inte använt någon blixt utan bara justerat vitbalansen på det djup som jag tagit bilden på.

Mvh
Peter
http://www.pedda.com
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips