Tips och funderingar ang. packning kläder?

HiHi. Det är en del av charmen.
I mitt fall blir det mycket "teoretisk vandring" mellan gångerna på riktigt.
Packningen och planeringen blir en fantasi som senare kan verkställas.

Om du sedan börjar väga alla kläder och utrustning så är du välkommen till viktjägare träsket. Då finns det riktigt mycket att drömma om...

Ja det verkar vara en hel del som ska tänkas igenom och planeras som jag inte hade någon aning om, så det var tur att jag hittade detta forum och kunnat ställa lite frågor och läsa på om saker.

Tacksam för att så många är så hjälpsamma med tips och råd på detta forum!
:)
 
Att vada över vattendrag

Är det någon av er som byter skor och i så fall till vad när ni ska vada över vattendrag? Är s.k. vattenskor lämpliga eller är de för tunna?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Är det någon av er som byter skor och i så fall till vad när ni ska vada över vattendrag? Är s.k. vattenskor lämpliga eller är de för tunna?

Vattenskor fungerar, jag har använt såna som i princip bara består av en klibbig sula och mesh. De är dock inte lika lyckade som lägerskor eftersom myggen biter rätt igenom meshen =P
 
Lite av varje

Mina erfarenheter från vandring är följande:
- Packa vattentätt. Så man kan byta till torrt när man är klar för dagen och myser i tältet.
- Gällande regnkläder eller bli blöt av regnet tänker jag att man inte ska frysa. Så regnar det lite så blir jag hellre lite blöt av regnet än blöt inifrån av regnkläderna...dvs svettas.
- Bomull är sällan bra plagg närmast kroppen vid vandring. Jag föredrar syntetmaterial. Ylleplagg funkar också.
- Byxor för vandring. Mina kan göras om till shorts, mycket praktiskt om det är varmt ute.
- Jackan. Jag skaffade en jacka för vandring, som hade skapligt bra regnmotstånd...blev inte blöt i somras trots rejäla regnskurar. Så tipset är att ha en jacka för både vandring och regn.
- Ha inte för mycket underkläder i ryggsäcken...tvätta hellre och torka.
- Jag vandrar i kängor och vadar i foppatofflor...fungerar finfint, och foppatofflorna fungerar bra runt omkring tältplatsen, men är inte så bra myggskydd...Botas bäst genom att tälta där det inte finns mygg.
- Lager-på-lagerprincipen...gäller alltid när det är kläder...

Laddar och planerar för 2 v i Sarek under 2018...blir så najs :)
Fokus är att det ska vara säkert...gärna lättvikt (har allt...nya saker för i år)...självklart hemmatorkad mat (provade i år...funkade bra).
Jag räknar med en bit under 20 kg med allt för 2 v i Sarek. Hade 16 kg (en del onödigt) i Jämtland för en 9 dagarstur i somras.
Mer om det senare...i vinter.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips