Tarp som passar vandringsstavar

Behöver ett väderskydd till mitt Unna som saknar riktig abisid och som funkar att ge skydd åt 1pers som även vill sova under den
Mina DM hike stavar ska funka som stöd det ska finnas öglor mao. Vikt inte viktigare än pris
Assymetrikt? Tips?
 
Förstår inte heller riktigt vad du menar, om det bara är en vanlig tarp? Ska du ha den som stor absid över tältet och kunna sova där, fast du har själva tältet också?

Jag har ett unna också. Har testat nån gång med tarp, men känns oftast onödigt och hålla på mecka med den. Enklast är väl om det finns träd och bara hänga där över tältet isf.

jag får däremot "större absid" genom att ta ett mindre innertält som bara är 90 brett ist för 120 men det blir ju inget hilleberg då utan ett enklare till ett Lanshan 1p pyramidtält
 
Jeg har sydd en tarp selv, jeg bruker et par stenger jeg har allerede (veier ingenting) eller hva som helst av pinner eller staver kan brukes
20221009_134004.jpg
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Spänner du ut yttertältet med en extra pinne vid ingången i fästet borde iaf en liten person få plats och du kan haka av inner vid yttersta fästet och få mindre inner och större abside så har jag gjort för tex matlagning om man är rädd att bränna yttertältet.
Finns även ex på web om att minmska in inner men då mest tänkt för att minska totalvikten med några hekto.
HB Unna 4.png
 
Jeg har sydd en tarp selv, jeg bruker et par stenger jeg har allerede (veier ingenting) eller hva som helst av pinner eller staver kan brukes
Vore det inte bra om tarpen skyddade ingången också? om det regnar så innertältet innertältet ej blir blött.

Spånat lite själv och funderar på en asymmetrisk istället ner mot hörnet och sen spänna ut med en stav. Problemet är att stormlinan lätt blir "instängd under tarpen" om man fäster från bakre "takfästet" ner till hörnet, så man kanske måste "dra fram" designen och låta tarpen löpa längs med bågen ner till hörnet.20221009_134004.jpg
 
Vore det inte bra om tarpen skyddade ingången också? om det regnar så innertältet innertältet ej blir blött.

Spånat lite själv och funderar på en asymmetrisk istället ner mot hörnet och sen spänna ut med en stav. Problemet är att stormlinan lätt blir "instängd under tarpen" om man fäster från bakre "takfästet" ner till hörnet, så man kanske måste "dra fram" designen och låta tarpen löpa längs med bågen ner till hörnet.

Jeg har faktisk 100% dekning av inngangen. Dekker 20cm + utover inngangen

1673085601562.jpeg
 
Senast ändrad:

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.