Tältkåta

Tjenis!

Jag är i färd med att köpa en tältkåta för upp till 4 pers, för det mesta 2.
jag har tittat och läst mycket om Tentipi zirkon 5 p lättviktaren och Helsport Varanger 4-6 pers.
Det verkar vara bra kåtor båda två men frågan är hur tältväven är i de båda varianterna. Jag har hillebergtält och det är det jag jämför med.
Tacksam för många åsikter om vad som kan vara bäst.
Pengarna spelar också roll så klart.
Helsport med innertält liger på 8500-9000 kr samma på Tentipi zirkon runt 14000 kr.

Ola
 

thenewhardy

Avstängd
Hej! Jag är helnöjd. Jag tänkte också att den verkade tunn, men den är riktigt bra och en stabil konstruktion. Det är inga problem att få basturemperatur. :) Har iofs inte använt den i minusgrader än. Det finns mycket att läsa på deras forum och de är snabba på att svara på frågor också. Seekoutside tror jag ska vara ett ganska likvärdigt alternativ.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips