Tältgolvs väv?

Hej
Vet någon var man kan köpa golvväv. Jag funderar på att fixa ett golv till min nyinköpta kåta.
Om de dessutom säljer spännen av olika slag vore det bra.
mvh
Ht
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Moskoselkåtan ger även just nu 15 procent rabatt på golven till Varriekåtorna. Ena sidan är sticktålig och läggs neråt. Golven kan knäppas upp på olika vis vid eldstad och dörröppning:
http://www.moskoselkatan.se/standard.asp?TextNummer=76

Även på deras "Fynd"-sida finns något sänkta priser på golv. Hur passformen är till Bison vet jag inte. Moskoselkåtorna är uppdelade i åtta tårtbitar.

Raskesven
 
Hej
Tyvärr stämmer inte storlekarna på moskoselgolven. Moskosels dukar ser jag som ganska dyra. Get out har en del spännen menj tyvärr ingen väv.

Finns det några andra tips?

mvh
ht
 
Hilleberg har i alla fall förut sålt stuvbitar av sina vävar. Om man tittar på deras hemsida ser jag inga sådana uppgifter nu men det kan ju vara värt att ringa och fråga. Om de inte gör det kan du titta på deras "outlet-lista" (på http://www.hilleberg.se) där de säljer en massa olika golv till halva priset, det kanske går att pussla ihop något!
 
För att till nöds få ett golv snabbt, tills du hittat någon bättre väv, skulle jag köpa en lättviktspressening. De är billiga, t.ex från Claes Olsson eller postorder från Naturkompaniet eller dylikt. Du konstruerar ju då också en mall och vet vad du eventuellt vill göra annorlunda när du funnit en mer behaglig, troligen dyrare, duk. Prasslig väv i lättviktspresseningar, men till nöds.

Moskoselkåtans golv, gamla typen som jag har, är i princip uppskuret längs ena radien mot dörren. Det sitter duffelliknande knappar längs ena uppskurna sidan och hålband längs andra, så man kan välja mellan att ha ytan mot dörren mer eller mindre uppknäppt eller ha heltäckande golv.

Den uppskurna radien sträcker sig till mittstången, där det också skurits ut c.a. en halvmeter åt bägge hållen i golvet, i 90 graders vinkel mot dörren. De flikar som då bildas går lätt att knäppa upp och vika åt sidan vid eldning. Längst ut runt golvet sitter också duffelliknande knappar som knäpps fast i hålband som sitter någon dm upp på kåtans stormmatta. De hålbanden har jag kompletterat med ytterligare en uppsättning hålband som sitter en bit högre upp så golvet kommer upp lite mer än ursprunget.

Raskesven
 
Hur kraftiga är vävarna.
Igår var jag på den lokaltygaffären. Oj vilket sortiment. Det fanns massor av olika vävar. De hade minst tre olika belagda vävar som skulle kunna passsa som golv.
Vet någon hur kraftig en duk behöver vara, Hilleberg har 120g/m2?
Hur tätt är det runt de uppvikningsbara flikarna på moskoselgolven? Jag funderar på kardborreband men det blir rätt dyrt.
mvh
harald
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips