Tack för den här säsongen!

Sköna filmer Bo

Ett par synpunkter är att filmen från Prästfjärden är väl lång och att det blir bättre i det här mediet på datorskärm med medljus än motljus i varje fall när bakgrunden är såpass vit och kontrasten inte räcker till på skärmen.

Jag tyckte att sekvenserna med närbilder på skridskor på grön is i Gräsöfilmen var väldigt läckra med skridskoljuden till.

Thure
 
Ja ni, nu börjar det dra ihop sig till säsong igen.

Dunkar in två filmer till som eventuellt kan stilla eller trigga abstinensen.

Tallkobben 2006
http://www.youtube.com/watch?v=d1C3CtlaIaE
1.jpg
2.jpg
3.jpg


Svenska Högarna 2003
http://www.youtube.com/watch?v=1IvZBIdW8-I
1.jpg
2.jpg
3.jpg
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips