Tack Erik Wisaeus.

Hej, och tack för kartan som du sände till mej det var mycket uppskattat. Det blir nog en tur på Billingen fram på sommaren. Om du mejlar mej ( Jag har tapat bort din adress)så ska jag sända några kartor om Tiveden och Bergslagsleden om du vill!
 
Kul att du fick svar.

Billingen ger en oxå en historisk kul vandring läs på lite innan.
Och när du skickar Bergslagsleden skicka bägge Nora etapperna 5,6 som jag tyckte va roligast med tipps om glassinköp i Nora oc båt tur me pladskus mm. Skicka äventyrs vandringen vid Skärmanbode trafikplats där ja även kan tippsa om en del riktigt fina boulders för dom som inte vill trängas vid rosendal.( men rita in rosendal på kartan ändå för även om ni inte klättrar så är det rätt roligt att vara där och kika lite det ligger ju ändå nästgårds.
Och du verkar ju inte ha altför långt till Glaskogen.
Det är ju ett kanon område även fast lite förstört sedan dom Tyskade till det. Det är kanon fiske där oxå mer änn man kan säga om Hällefors.
´Ha en kanon sommar.
 
Det anrika Rosendal

De är étt klätter område som även har några riks kända boulder block.
För vägbeskrivning http://www.orebroklatterklubb.com/
Är helt klart värt ett besök när du ändå verkar ramla runt i trakterna.
Ps:Jag bodde i Nora nått år av mitt liv liksom att jag även bodde i Skövde+ Karlsborg i ett par år.
Glaskogen är jag uppväxt i om sommarna (Sölje)
Och en heldel ställen till har jag bott och frilufsatt mig fram på runt om i Svedala och andra platser.
Mors RK.
 
Fick dina kartor idag, tackar så mycket.
Får se till att ta mig upp till Bergslagen nån gång, verkar väldigt fint.

Ha det
Erik
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips