Tabell över solens upp- och nedgång

Finns det någon bra sajt där man kan beräkna solens upp- och nedgång utifrån datum? Är mest intresserad av Kebnekaise-Narvik 4-15 september men vore bra att ha möjlighet att göta det för andra områden och andra tider också. :)
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Paul Schlyters sida

är mycket bra. Den har jag gjort reklam för på Utsidan tidigare. Visar solen och månens upp och nedgångstider för ett stort antal orter i Sverge. Månen kan vara intressant vid friluftsaktiviteter som utsträcks under natten.

http://stjarnhimlen.se/2006/uppned.html

Numera är Paul även Utsidanmedlem.

Thure
 
Vad med medeltemperaturer då?

Utmärkt, tack!
Vad med medeltemperaturer i Kebnekaisefjällen då?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips