Tabell över solens upp- och nedgång

Finns det någon bra sajt där man kan beräkna solens upp- och nedgång utifrån datum? Är mest intresserad av Kebnekaise-Narvik 4-15 september men vore bra att ha möjlighet att göta det för andra områden och andra tider också. :)
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
Paul Schlyters sida

är mycket bra. Den har jag gjort reklam för på Utsidan tidigare. Visar solen och månens upp och nedgångstider för ett stort antal orter i Sverge. Månen kan vara intressant vid friluftsaktiviteter som utsträcks under natten.

http://stjarnhimlen.se/2006/uppned.html

Numera är Paul även Utsidanmedlem.

Thure
 
Vad med medeltemperaturer då?

Utmärkt, tack!
Vad med medeltemperaturer i Kebnekaisefjällen då?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips