Synas på sjön i kajak

Testa!!!!

Håller med Magnus Fischer, man måste testa allt. Vattnet i Sverige tillåter inga längre simturer någon årstid. Kan komplettera med en annan berättelse: För några år sedan ingick i det av Jim Danielssons komponerade ´inofficiella SM i kajakakrobatik´ att på tid paddla några hundra meter och avsluta med att rolla på ett kontrollerat sätt. Det var inte många av titelaspiranterna som grejade den uppgiften med lite mjölksyra i kroppen och lite oordnad andhämtning.

Men testa också olika synlighetslösningar.
Beträffande mast och vimpel föreslår jag att man testar att med den utrustningen bogsera i skaplig blåst (sådant väder då bogsering är aktuell).

Eftersom vi vet att klara färger på kajak och jackor tyvärr syns mycket dåligt återstår till sist bara signalfärg på paddelbladen och kraftigt ljus i mörker. Och att helst hålla sig i land i mörker och svår dimma.

Tro inte att du syns på radar när det går bara lite vågor. Oavsett alla olika små (realistiska i kajaksammanhang) reflektorer. Tro framför allt inte på myterna om ölburkarna...

/Lasse
 
Räkna inte med att bli sedd

Följande dikt stod en gång i Svensk Sjöfarts Tidning, som kommentar till en artikel om sjövägsregler.

”Here lies the body of Michael O´Day
who died maintaining his right-of-way
He was right, indeed, as he sailed along
But he´s just as dead as if had he been wrong”

Hälsningar

Jens (som kör med reflexer och flourocerande tejp på paddelbladen, men mest försöker hålla sig undan)
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Almgren

Avslutat
Re: Räkna inte med att bli sedd

kajaken@yahoo.com; sa:
”Here lies the body of Michael O´Day
who died maintaining his right-of-way
He was right, indeed, as he sailed along
But he´s just as dead as if had he been wrong”

Eller den mera kortare svenska versionen

"Störst hamnar överst"

mvh Christian
 
Det här har ju diskuterats förut och är väl det största problemet med paddling.
Seglar mycket själv och kan sätta mig in i båda parters problem. Så fort det är sjö syns knappt flytvästen på en paddlare så det här med glada färger hjälper, visst, men även det kan vara svårt att se. Paddelbladen är det absolut första man ser, så sköna färger på dessa tror jag är suveränt.
Då vi på tävlingar paddlar mycket i mörker vet jag att det bara är en sak som gäller, lampa, och då ingen ficklampa utan en pannlampa. Hamnar högt upp, inte ivägen för paddlaren, sitter alltid på plats och kan även användas vid navigering. Det finns så smidiga och lätta nu med LED-lampor som räcker riktigt länge.
Jag tror det är det absolut bästa.
 
Hej på er

När det gäller att synas i dagsljus o vågor handlar det enligt mig om en enda sak- paddla utav helvete. Det är alltid lätt att missa ngt oavsett färg som är stilla, men om det är något som rör sig är det mycket lättare att upptäcka. Så summa sumarum om ni är osäkra på om båten har sett er sluta inte paddla o avakta utan flaxa som bara faan.
mvh
Johan (ngt berusad)
 
Folier

Som "yrkesman" har jag tagit fram både reflex och fluorescerande folier till folk med båtar och kanoter ett par ggr. Dessa kan man ju skära ut i snygga mönster, texter och så, jag tror att detta kan hjälpa en att synas bättre. /Gunnar
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.