"Jag har aldrig haft problem inne i stan. Programvaran filtrerar bort snabba lägesförändringar på ett bra sätt. Precisionen är vanligtvis så bra att man "placeras" på rätt sida på den gata man springer på. Se stadsbilden. De fel man får är vanligtvis systematiska, är man på "fel sida av vägen" så är man det hela vägen, dvs absolut position är några meter förskjuten, men relativ position (mätpunkterna i relation till varandra) är mycket exakt. Stora fel uppstår (~25-50 m) enigt min erfarenhet bara vid start, när man startar innan man har riktigt bra satellittäckning, och försvinner efter några hundra meter."
Ja på bild brukar programmen filtrera bort det problemet även inne i stan, men i vissa program där man kan se på måtpunkt för mätpunkt så kan man se att rådata blir konstiga (hastigheterna ryckiga t ex, jag ha under någon sekund ibland sprungit snabbare än 100 km/h), men om det beror på gps-en eller programmet som läser av och presenterar det vet jag inte så noga för det spelar mindre roll för mig.
Jag håller med om att precisionen i stort är utmärkt och inte är några problem, men det kan ibland noteras vara lite ojämn mottagning, dock som påpekats så fungerar gps dåligt som höjdmätare. Framför allt är det kul att kolla på efteråt, så de små avvikelser som blir är knappast störande.