Sula om Lundhags hos Lundhags eller lokal skomakare?

Nu är det nog dags att fixa mina gamla Lundhags (tror modellen heter Forest). Yttersulan börjar bli bortnött framme vid tån där jag gått och sparkat i stenar… Frågan är då om det är värt att skicka dem till tillverkaren, vilket lär kosta kring en tusenlapp med frakt, eller låta min lokala skomakare göra jobbet. Om jag går till den lokala skomakaren, är det något jag ska tänka på, säga till om, fråga efter? Jag vet så gott ingenting om omsulning och material. Det jag vet om min lokala skomakare är att jag är nöjd med resultatet när han har sulat om mina vardagsskor.
 
Har skickat mina kängor till Lundhags två gånger under alla år. Är mycket nöjd med deras arbete och sulorna har hållit toppkvalite. Priset utslaget på åren sulorna håller, har för min del blivit låg med flitigt användning. Hur stor blir skillnaden i kostnad mellan Lundhags och din skomakare?
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Jag har sulat om hos Lundhags skomakare för något år sedan och är nöjd med resultatet, tror det kostade strax under tusenlappen + frakt. Det kändes tryggare att skicka till tillverkaren än att välja ett lokalt oprövat kort.
 
Tycker du du bör nyttja din lokala skomakare och när du är nöjd med det jobb som han/hon har gjort så varför skicka kängorna i väg.
Man bör ju kolla vilka sulor den lokala skomakaren kan erbjuda, så en får rätta sulan till det du skall använda kängorna till.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips