Stort tält

Hejsan,

är det någon som kan rekommendera ett stort tält, typ för tre - fyra personer. Gott om takhöjd och stor absid önskas. Användning: Kajak, vandring (kortare sträckor) etc.

Mvh Håkan Borg
 
Kåta i kajak

hakan_l_borg; sa:
japp, har faktiskt funderat på en tältkåta, men kan man verkligen använda dem utan att riskera blöta? räcker det med ett löst golv? behöver man golv alls?? funkar det att ha med i kajaken??

Mvh Håkan B

Jag har sett andra kajaktister meförandes 1 st moskoselkåta, så det borde vara fullt möjligt ;)

/Jesper
 
Re: Kåta i kajak

polarhund; sa:
hakan_l_borg; sa:
japp, har faktiskt funderat på en tältkåta, men kan man verkligen använda dem utan att riskera blöta? räcker det med ett löst golv? behöver man golv alls?? funkar det att ha med i kajaken??

Mvh Håkan B

Jag har sett andra kajaktister meförandes 1 st moskoselkåta, så det borde vara fullt möjligt ;)

/Jesper

Jag är mest fundersam på golvet .. om det fungerar eller inte? 5600 kr är en del stålar, och ett innertält för lika mycket ligger utanför min budgetram helt klart :-/
 
Re: Re: Kåta i kajak

hakan_l_borg; sa:
Jag är mest fundersam på golvet .. om det fungerar eller inte? 5600 kr är en del stålar, och ett innertält för lika mycket ligger utanför min budgetram helt klart :-/

jag förstår vad du menar... det är ett dyrt tält utan golv. Under min värnplikt så använde vi endast tält utan golv både militärens grupptält8 samt Hilleberg utan innertält, vi hade inga problem oavsett väder. Så golv ser jag inte att man måste ha.

En tåppkåta väger 3,4 kg och kan inhysa 4-6personer samtidigt som det går att elda i dom.. Komforten blir något extra... Jag tror nog fanken att man skall känna och rycka i ett sånt tält innan man pyntar dom summorna.
 
Funkar i kajak

Vi brukar ha med en 5-manna Moskoselkåta (lättviktsmodellen) i kajak och det fungerar utmärkt! Vi har dock innertält i vår vilket jag tycker fungerar fint. Vi brukar som regel bara vara 2 personer som sover i kåtan och då har man synnerligen gott om plats. Att det är ståhöjd i mitten underlättar vid av och påklädning.
Utan innertält borde det bli en del kondens. Har använt ett Moskosel 9-manna utan golv/innertält som samlings/matlagningstält vid kajakturer och då blir det lite fuktigt inuti och då har den ändå inte använts för att sova i, dock för matlagning. Golv är alltid skönt att ha, men det behöver ju kanske inte vara Moskoselkåtans eget dyra golv utan det kan man väl sy ett själv?!

Mvh Erik
 
Re: Re: Kåta i kajak

hakan_l_borg; sa:
polarhund; sa:
hakan_l_borg; sa:
japp, har faktiskt funderat på en tältkåta, men kan man verkligen använda dem utan att riskera blöta? räcker det med ett löst golv? behöver man golv alls?? funkar det att ha med i kajaken??

Mvh Håkan B

Jag har sett andra kajaktister meförandes 1 st moskoselkåta, så det borde vara fullt möjligt ;)

/Jesper

Jag är mest fundersam på golvet .. om det fungerar eller inte? 5600 kr är en del stålar, och ett innertält för lika mycket ligger utanför min budgetram helt klart :-/
Vad är det du undrar över beträffande golvet, om det kommer in vatten eller vad? Det rinner inte in vatten under stormmattorna och vidare in på golvet om det är vad som oroar. Golvet går dessutom att vika upp lite inuti kåtan så det blir en "tröskel". Täta mot marken görs antingen med stormmattorna utåt eller inåt; aldrig har vatten runnit in för mig.

Jag har c.a. 350 nätter i en Moskoselkåta av typen Tåpp jakt 5 (föregångaren till Varrie) i bomull/poly duk bakom mig. Vatten har kommit in av tre skäl; genom sömmarna när det regnat mycket och länge innan de var seam-sealade (numera är de trådar som används av svällande bomull som ska täta sömmarna), genom duken om den varit taskigt impregnerad eller om regnet kommit hårt från sidan (hård vind) under lång tid (resultat lite dropp) och när vinden dragit på så ventilmössan tvingats upp och gett en glipa (spänn resårsnörena något, eller bättre; komplettera dem med lika många till).

Jag har som sagt enkel duk i impregnerad bomull/poly som "andas". Den andra varianten med helt tät duk orsakar kondensproblem om bara ytterduken används. Blåser det skakas kondensdroppar ner i kåtan.

Mitt råd om du vill ha en kåta; har du tänkt elda relativt ofta så skaffa en kåta med bomull/poly-duk. Har du inte tänkt elda så mycket så skaffa den andra varianten med tät ytterduk och innerduk som andas. Struligt med eldning i dubbelduksvarianten, och innertältet är så känsligt för glödflagor.

Den stora nackdelen med kåta relativt tält tycker inte jag är den högre vikten och volymen eller att man måste vara ännu mer uppmärksam på vindbrytande skydd än med tält, eller vattenläckage, utan att det är mer jobb med en kåta. Mer jobb när lägret görs iordning och när det avvecklas, och mer jobb mellan vandringarna för att sköta kåtan. Du skulle kunna börja med enkelduk i den vattentäta väven och sedan komplettera med innertält efterhand. Men golv vill du ha, om du inte är i granskogen och använder granris. Jag började utan golv. Efter ett halvår skaffade jag golv och det är ett stort plus.

Jag använder kåtan under vandring. För paddling torde den vara ännu bättre, eftersom det inte blir så mycket bära. Det finns även kaminvarianter....

Min recension har du här: http://www.utsidan.se/recensioner/visaobj.asp?ID=1369

Mvh Raskesven
 
Om man vill ha en budgetvariant av golv så är det väl bara att köpa en billig pressenning på Biltema och klippa till i rätt form. Visserligen väger den väl lite mer än ett originalgolv, men det blir ju billigare.

Efter att ha suttit i Raskesvensk kåta i helgen och nästintill blivit grillad framför elden så kan jag ju bara säga att den finessen är VÄLDIGT trevlig när det är småkyligt. Tänk dig själv att under en regnig paddelvecka kunna torka kläderna, VARJE KVÄLL! :)
 
Är det någon som har prövat Mountain Hardwear Kiwa? Verkar vara ett sympatiskt pris och så får man känna sig lite som en kvasiindian =)
 
Liknande trådar
Trådstartare Titel Forum Svar Datum
Vegavio Letar efter stort tält Bo och sova 4
femtroll Stort tält för stor familj Bo och sova 5
andreasnattochdag Stort liggunderlag täckandes hela tältet? Bo och sova 7
McGallon Är tältet för stort? Bo och sova 7
SUPERENDURO STORT myggnät... knottsäkert Bo och sova 6
Picea Kombination lätt fjälltält och stort campingtält Bo och sova 8
aneper Göra om/sy nytt innertält till stort tunneltält Bo och sova 11
kajsalisah Stort familjetält Bo och sova 4
Vindskydd Stort tremanstält Bo och sova 16
erikhaglund Hur stort är Hilleberg Akto ihoppackat? Bo och sova 4
Lidsman Vilka tillverkare ska jag kolla på för tält till sommarfjället Bo och sova 28
praame Bergans Trollhetta vs Hardangervidda Bo och sova 1
hannagrauers Tips på lätt tält för 2 pers Bo och sova 7
Patriksson Söker tips på lätt 3-manna tält för tre årstider med två dörrar Bo och sova 4
Nachtgeist Tält 1 vuxen, 2 (växande) småbarn Bo och sova 6
medlättasteg_24 Tält till Gröna Bandet i sommar Bo och sova 113
Apelsinjos Durston eller MSR eller annat... välja tält till fjälltur Bo och sova 10
peterfuchs Uppgradera till två tält - tvåbarnsfamilj Bo och sova 3
outdoor_alle UL tält för 4 Bo och sova 4
Weox Kondens på innertält ? Bo och sova 18
holetaker Tips på lättare tält - Lanshan? Bo och sova 19
Jejina Problem med msr tält Bo och sova 5
Hajknisse Tält för 1 person vandring. Bo och sova 25
Meldrum Vandringstält för novis familj Bo och sova 11
Marsko6647 Köpa enstaka tält-peg till Hilleberg tält Bo och sova 7
Litensvamp Vilket tält ska vi titta på/köpa för camping? Bo och sova 9
jonathanSollen Tips för att minska ljud mellan liggunderlag och tält? Bo och sova 4
ElinR Isolerande underlag tält, Bo och sova 9
JeeyBee Mögligt tält? Bo och sova 17
jakeplisken Har jag ett bra tält? Bo och sova 16
Jänis Biltema tält Bo och sova 9
Jesper1972 Andrahandsvärde på tält ? Bo och sova 19
Heikkinen Fjällrävens kvalitet på tält? Bo och sova 1
vandrafjäll Resa tält i storm Bo och sova 10
Friluftsknutten Dags att uppgradera utrustning! (tält + sovsäck) Bo och sova 7
holetaker Tips på prova-på-tält Bo och sova 31
Henket Tält till fjäll med barn Bo och sova 9
bundu Bör jag vara bekymrad över dessa skador i mitt tält? Bo och sova 15
RikCar Ett mindre tält är varmare Bo och sova 12
libo475 Erfarenhet sv zpacks duplex tält Bo och sova 10
Guldhönan Finns prisvärt 4-mannatält eller är det HB/FR som gäller? Bo och sova 13
799 Militärtält 12 Bo och sova 15
olaab Tvåmanna tält med mysig öppning? Bo och sova 23
RufuzIda Sömtäta tält Bo och sova 20
Aset Tälta med hund - Tarptent Stratospire 2 eller alternativ? Bo och sova 7
Lingonlisa Hjälp med identifiering av tält Bo och sova 9
Glimmerstigen Fråga ang. tält MSR eller annat alternativ Bo och sova 15
vandrafjäll Vsl av lätt tvåmanna tält Bo och sova 31
Stefan_Bengtsson Höstrea på tält - vilket ska jag välja? Bo och sova 5
Lacka64 Äldre modellen av Hillebergs tält Niak? Bo och sova 4

Liknande trådar


Vandra i stad och natur: Upptäck Merrell SpeedARC Matis för urban hiking

Vandring i staden – en ny livsstil Urban hiking handlar om att utforska staden till fots och upptäcka dess dolda pärlor. Det är en aktivitet som ...

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg