Sprucken sula på turpjäxa - vad göra?

Mina trotjänare för skidturer och långfärdsskridskor har gått sönder :-(
Sulan har spruckigt (se bild).

Går det på något sätt att laga?

Jag kan fortfarande åka skridskor med dem, men för skidorna behöver jag en lösning.
Måste kanske bli nya och i så fall tar jag tacksamt emot tips. Det vimlar inte av pjäxor för NN75 bindningar.
Eller borde jag tänka om och skaffa nya bindningar också?
 

Bilagor

  • Pjäxa_Asolo_jan2015.jpg
    Pjäxa_Asolo_jan2015.jpg
    49.5 KB · Visningar: 1,252
  • Pjäxa_Asolo_sprucken_sula_jan2015.jpg
    Pjäxa_Asolo_sprucken_sula_jan2015.jpg
    59.7 KB · Visningar: 1,264
Lundhags reparerar

Jag hade samma problem, skickade e-post till Lundags. Deras skomakare svarade att jag var välkommen att skicka in pjäxorna för omsulning. Det hände förra vintern och jag har inte haft tillfälle att använda dem, men resultatet ser bra ut och jag tvivlar inte ett ögonblick på att Lundags gör ett bra jobb. Har för mig att de ville ha en tusenlapp för jobbet, så om pjäxorna i övrigt är i gott skick, så är det väl använda pengar.

/Thor
 
Ser ut att vara Asolos Morgedal, de pjäxorna är mycket riktigt randsydda. Lundhags skomakare jobbar mest med sina egna kängor och pjäxor och dessa är inte randsydda. Men kompetensen att byta läderbindsula och gummisula borde de ha.

Finns inte så många telemarkkängor med denna konstruktion kvar på marknaden numera. Norska Varg fanns för något år sedan och kanske finns de kvar i handeln fortfarande?

Hittar http://www.oslosportslager.no/produ...nce-gtx-gronland-75-mm-fjellskisko-35062.aspx

Thure
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Hitta en duktig skomakare! Jag vet inte var du bor men i Stockholm finns det par skomakare som förmodligen skulle göra ett kanonjobb, tex "Framåt" i gamla stan
 
Framgick inte av mitt förra inlägg (i går kväll), men det är alltså ett par Asolo Alaska som Lundhagsskomakarna fixade nya original NN75 Vibramsulor på för mig. Av bilden att döma är även denna pjäxa en Asolo Alaska (min fru har ett par Morgedal, och de ser lite annorlunda ut, men sulkonstruktionen torde vara densamma). Om jag inte minns helt fel såldes Asolo av Lundhags en gång i tiden.

Finns säkert fler duktiga skomakare, men det speciella med en NN75-pjäxa är ju de tre pigghålen och att det ligger en liten stålplatta (också med tre hål) som förstärkning innanför vilket nog inte så många skomakare är vana vid. Sprickan i sulan uppstår vid stålplattans bakkant vilket är ett välkänt fenomen efter flitig användning.

/Thor
 
Klppt. Om jag inte minns helt fel såldes Asolo av Lundhags en gång i tiden.



/Thor
Jag har ett par Asolo Morgedal

Då jag för några år sedan gjorde mig av med ca 20 årgångar av Utemagasinet och lite fler tidningar p.g.a. platsbrist skannade jag av vissa sidor av tidningarna innan jag bar ut tidningarna till pappersåtervinningen.

En Lundhagsannons med några Asolapjäxor hör till de sidor jag skannade av.

Försökte bifoga filen men pdf-filen var för stor (3,9 Mbyte) så det gick inte

Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips