Spindlar i vassen

Korsspindel?

Hej,
mina kunskaper i arachnologi är inget alls att skryta med men tycker det ser ut som en korsspindel. Tydligen kan de vara ganska variabla i utseende och precis som du säger bygger de tjusiga (hjul)-nät. Kan bli ganska stora med honor som kan bli upp till 20 mm enligt litteraturen

Mvh
Jonas

Edit: stavfel
[Ändrat av Jonas.O 2006-04-03 kl 15:32]
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Det liknar definitivt en korsspindel. Man kan nästan urskilja korset på ryggen. Men helt hundra är jag inte.

/mattis
 
Mönstret på ryggen är mer en linje än korsformat, och näten de spinner är inte regelbundna utan går ”hit och dit” lite hursomhelst, men det är kanske svårt att spinna runda fina nät ute i vassen vid en blåsig sjö.

Korsspindlarna här hemma i trädgården har helt annan teckning med tydliga kors och mörkbruna fläckar, men det kan kanske variera mycket.
 
Svårt att säga utan att ha den i handen, men en ur familjen Araneidae är det troligen, dvs samma familj som korsspindeln. Troligen även samma släkte (Araneus), men nästa gång du ser någon kan du ju jämföra med bilderna på t.ex. http://delta-intkey.com/britsp/www/araneida.htm och se om någon passar in.

Ändrade så att länken fungerade...
 
strand; sa:
Mönstret på ryggen är mer en linje än korsformat, och näten de spinner är inte regelbundna utan går ”hit och dit” lite hursomhelst, men det är kanske svårt att spinna runda fina nät ute i vassen vid en blåsig sjö.

Korsspindlarna här hemma i trädgården har helt annan teckning med tydliga kors och mörkbruna fläckar, men det kan kanske variera mycket.

Låter som en Mattvävare (fam.Linyphiidae) med tanke på nätet,finns både mönstrade och omönstrade.


peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips