Spanska vandrarkängor?

Är ute efter ett par lätta vandrarkängor efter att slitit ut både Lundhags- och Meindl kängorna. Hittade en artikel om LaSportivas Trango Evo kängor. De är lätta (1300 gr/par) och ser attraktiva ut men fungerar de bland stenskarvel och annat gott?
Är det någon som har erfarenhet av detta märke eller som kan ge tips om andra laternativ!
 
den aktuella dojjan har jag ingen erfarenhet av, har dock haft andra pjukk från LaSportiva och har alltid varit mycket nöjd.. anser LaSportiva till att vara ett bra märke!!
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
En liten anmärkning bara: La Sportiva kommer fràn Italien och ej fràn Spanien, men fàr trots detta anses göra bra grejer! ;-)

Mvh, Mats
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips