sovsäck vandring aug, vikt <500g

Funderar på att införskaffa denna modellen. Uppskattar förslag till billigare modeller, då jag tycker priset är för högt för min budget. Men kan inte hitta liknande modeller som väger under 500g.

http://www.outnorth.se/western-mountaineering/highlite

Temperaturer enligt EN 13537:
T comf: +5ºC
T lim: +-0ºC
T ext: -15ºC

Synd man inte kan välja färg, hade gärna köpt en blå/gul..

Är det okej för vandring i fjällen i augusti, temperatur mässigt?

Hade gärna köpt från Roberts/utomlands men jag behöver sovsäcken inom en vecka.

Har ni några andra tips från butiker inom Sverige?

Tack :)
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Det är något mystiskt med temperaturklassningarna på denna säck. Hur välgjord den än är och hur hög dunkvalitet den än är fylld med, framstår de inte som rimliga med 225 g fyllning (i storlek 183 cm).

Referens med samma limit- och extremtemp, samt en grad lägre komforttemp:
Cumulus LiteLine 300
Komfort 4 °C
Limit 0 °C
Ekstremum -15 °C
Dun 850 cuin

Fyllningsvikten här är 300 g, dvs 1,33 gånger WM-säcken. Visserligen är Cumulussäcken någon centimeter bredare, men det kan långtifrån förklara hela skillnaden.
 
Det är något mystiskt med temperaturklassningarna på denna säck. Hur välgjord den än är och hur hög dunkvalitet den än är fylld med, framstår de inte som rimliga med 225 g fyllning (i storlek 183 cm).

Referens med samma limit- och extremtemp, samt en grad lägre komforttemp:
Cumulus LiteLine 300
Komfort 4 °C
Limit 0 °C
Ekstremum -15 °C
Dun 850 cuin

Fyllningsvikten här är 300 g, dvs 1,33 gånger WM-säcken. Visserligen är Cumulussäcken någon centimeter bredare, men det kan långtifrån förklara hela skillnaden.


Tack för länken. Billig säck jämfört med WM.


Cumulus ser lovande ut.
http://www.packalatt.se/sovsackar-c-116/criterion-quantum-200-p-91
Komfort 0C, 530g
2900kr



Recension av highlight, https://youtu.be/s4dwdQh9Ll8

Mannen på ytube säger den är kall mellan varje söm/springa

Ska googla mer om cumulus, tack så mycket :)
 
Högre fria lägen bland bergen kan det bli vinter en natt eller två.
Precis som Johanna vill jag att du skall sova och inte frysa. Men jag vågar inte rekommendera dig en komf 0 graders säck. Alltför många nätter i FMs 0 graders dunsäck lärde mig att köra med en -5---8 grads säck. Det blev en enorm förbättring av utsövda nätter. Givetvis finns de inga -5 och 500g säckar men i min bok är nattsömnen värd en hel del.

go tur
 
Kan inte annat än hålla med - men somliga _måste_ prova själva först och frysa arslet av sig innan man öppnar plånboken för lite bättre grejor och accepterar lite mer vikt (på rätt saker)...


Det finns saker man kan snåla in på och vikt att spara - men att göra det på sovsäcken är nog en av de mindre lyckade ställena...
 
Börjar man vara i Augusti känns de som man bör ha en säck som klarar ett par minusgrader..(iaf i norr). Efter att ha frusit många nätter i redan i slutet på juli gick jag på en marmor sawtooth, -9.
Jag tycker det är värt dom där extra gramen och den lilla volym det tar för att få sova gott och slippa frysa.
 
Det kan va så att just den modellen har dunet på ovansidan. Vet att någon av WMs lättare säckar har dunet på ovansidan, men kommer ej ihåg vilken. Skulle d va så betyder d att den inte duger till medvändare.
Kolla oxå så den inte har genomsydda sömmar, sk stitch-through. Det ger en gratis köld-brygga man hellre är utan.
 
Highlite har betydligt mindre dun på undersidan än på översidan vilket märks om man vrider säcken under natten. Sömmarna är genomsydda på undersidan men inte på översidan vilket förstärker effekten. Detta gäller åtminstone min säck från 2010 som jag använt mycket och tycker är en utmärkt sommarsäck. Ner till strax under nollan fungerar den bra för mig med förstärkningskläder på. Förväntar jag mig minusgrader så plockar jag däremot gärna fram en något varmare säck.
 
Jag har gött en +1 graders sovsäck några år nu och tycker det funkar bra. Blir det kallt klär jag på mig extra lager i sovsäcken. Beror mycket på hur varm man är som person. Spelar nog en del roll om man är ute och ensamvandrar jämfört med om man har 2-3 andra personer i tältet också, är en jäkla skillnad att ligga med tältduk på sidan jämfört med en annan person.
Cumulus är bra säckar! Har 2 st själv!
 
Om säcken som paerl skriver har mindre stoppning och genomstickad på undersidan kan det förklara EN-klassningen med den ganska låga dunvikten (se Joannas funderingar). För mig som inte ligger på rygg och sover skulle en säck med denna konstruktion inte fungera. Inte heller halvlång dragkedja är speciellt praktiskt om man vill effektivt kunna reglera värmen i säcken.

Själv har jag två dunsäckar som jag alternerar mellan beroende på förväntad utetemperatur. Marmot Pinnacle (TLimit -12,2C) och Marmot Hydrogen (TLimit -1,2C). Just nu funderar jag på vilken säck jag skall välja inför 2v vandringen i Sarek om en knapp vecka, men det lutar åt Hydrogen för att spara vikt. Jag är frusen på småtimmarna men vet av erfarenhet att jag sover komfortabelt i ner till några plusgrader utan förstärkning i Hydrogen säcken).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips