Sovsäck från Roberts Outdoor Equipment

Äntligen har jag fått den!

Beställde den 28e maj, betalade den 1a juni, fick bekräftelse på betalningen att betalningen gått fram (samt att sovsäcken skickas samma dag) den 9e juni, påpekade att jag inte fått sovsäcken den 21e juni, sovsäcken levererades den 24e juni (men jag var i Sverige för midsommar) och har nu äntligen lagt vantarna på den. Den ser vid en första anblick bra ut. Den är vid (trots att jag tog en normalbred). Poststämpeln var från den 22e juni, så frågan är vad som hände mellan den 9e och 22e juni.

Återkommer med recension efter årets fjällvandring.

/Håkan
 
Jag väntar tålmodigt och nyfiket på den utlovade recensionen av sovsäcken! Hoppas att den inte glöms bort. Har blivit lite sugen själv på en sovsäck därifrån.

/isa
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Håkan K; sa:
Nu är den publicerad

Suveränt! Vi är nog många som är intresserade av Roberts-säckar! (Det borde vi vara i alla fall :))

1600 spänn för en i det närmaste skräddarsydd dunsovsäck får man väl nästan betrakta som galet prisvärt.

Nu kliar det...
[Ändrat av Nordesjö 2004-08-31 kl 12:19]
 
Malindo; sa:
Nordesjö; sa:

Rektifiera, unge man!

Eftersom det tog dig tre månader att hugga på det betet antar jag att jag har gott om tid på mig att rektificera. Under tiden:
spanish%20matador%20blue.jpg


Fast nu handlade det inte om tråkiga svenskar eller fjantiga spanjorer utan om sovsäckar. Från Polen.
Inte kapa tråden.
 
Nu är det dags!

Efter att ha tömt spargrisen därhemma (ni vet, stället där man lägger sina växelpengar istället för att ha dem i kläderna) och därmed har en tvåtusing som jag kan lägga på preciiiis vad jag vill så ska jag beställa en Voyager Light 300 från Roberts.

(Blir det stålar över kan jag köpa ett fränt Månbas Alfa-rymdskepp från Forbidden Planet också, men det är en annan historia)

Det får bli en mörkgrå med orange insida, extra lång och med Pertex Microlight eller Quantum om det går. Se bild

Vad tror ni?
 
Re: Nu är det dags!

Nordesjö; sa:
Efter att ha tömt spargrisen därhemma (ni vet, stället där man lägger sina växelpengar istället för att ha dem i kläderna) och därmed har en tvåtusing som jag kan lägga på preciiiis vad jag vill så ska jag beställa en Voyager Light 300 från Roberts.

(Blir det stålar över kan jag köpa ett fränt Månbas Alfa-rymdskepp från Forbidden Planet också, men det är en annan historia)

Det får bli en mörkgrå med orange insida, extra lång och med Pertex Microlight eller Quantum om det går. Se bild

Vad tror ni?

Har du fått säcken ännu? jag är själv sugen på att beställa en från roberts...
 
Beställa R-säck

Jag är också intresserad av att beställa någon av deras sommarsäckar, utan att ännu ha bestämt mig.

Sambeställa?

Sommaren -04 gjorde min flickvän och jag en tur i östeuropa, och ett besök på Robert's hörde naturligtvis till Polen-turen. I Gdynia utanför Gdansk satt ett tiotal kvinnor i varierande åldrar i ett utrymt garage och sydde, de hade nyligen fått en offert från "någon europeisk armé" (vägrade precisera vilken) på vita dunjackor.

Så, vi köpte en Everest-sovsäck åt min flickvän och en dunjacka åt mig. Sovsäcken väger in under 2000g, är dubbelfacksydd, kostade under 2000:- och har en komf temp på -32 för herrar, -27 för damer. Har bara testat den ned till -12 då jag svettades som besatt och fick ha den öppen för att kunna sova. Tror alltså inte att de friserar temp-angivelserna. Vad får man ge för motsvarande säck från Haglöfs/Marmot? 6000:-? 9000:-?
Dunjackan var heller inget fel på; en enkel modell i Pertex med fickor på rätt ställen, stadig dunkrage och bra dunkvalitet. Upplever den som tjockare än t ex TNF Nuptse. Pris 800:- för en förstärkningsdunjacka, ca 700g vikt, vad mer kan man önska?

Är således äckelnöjd med våra inköp. Väntar bara på en ström av svenska turister som gör dagsturer till Polen för att köpa - inte sprit - men dunprodukter.

Notera att våra låga priser beror på att vi slapp moms då vi handlade direkt från fabriken. Dock är priserna löjligt låga även inklusive frakt och moms.
/A.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips