Söker information om Vilhelmina äventyr

Har suttit på nätet och letat bästa pris på ex. vandringsryggsäck och hittade en hemsida där det finns en uppsjö av väskor, även för vandring. Dock så brukar jag vilja kunna hitta organisationsnummer och säte mm. för att säkerställa att det är en riktig sida.

Är det någon som har erfarenhet av http://www.vilhelminaaventyr.se/ ?
Är det en känd hemsida?

Eller kan ni tipsa om andra bra sidor för utrustning förutom denna då förstå? Helst var man kan hitta begagnad utrustning med.
 
Snabb koll så hade de ryggsäckar av ca 500 olika märken, däribland sånt som inte borde finnas, typ IKEA och Urberg.

Så jag skulle inte handla där.
 
Från whois;
"inetnum: 196.245.248.0 - 196.245.251.255
netname: Dacianet
descr: DACIA
country: RO
admin-c: GCN2-AFRINIC
tech-c: GCN2-AFRINIC
status: ASSIGNED PA
mnt-by: FIBERGRID-MNT
source: AFRINIC # Filtered
parent: 196.245.0.0 - 196.245.255.255

person: global colocation net
address: 160 KEMP HOUSE CITY ROAD LONDON
phone: tel:+44-4295222737
nic-hdl: GCN2-AFRINIC
mnt-by: GENERATED-H0Z4RUZARF1JCUCLMUJLRYCSJUYJWESO-MNT
source: AFRINIC # Filtered
"

Rumänsk med andra ord. Företag i rumänien som vill verka som om de är svenska tycker jag är suspekt så det räcker.
 
Om du vill ha bästa pris så köp begagnat! Det finns massor av fina ryggsäckar som bara är obetydligt använda. Många köper tydligen en säck för en vandring, sen blir det inget mer. Och en kvalitetssäck håller jättelänge, kanske hela livet. Halva nypriset tycker jag är en bra riktlinje. Förutom Prylmarknaden här på Utsidan så använder jag mig av Blocket och Tradera.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.