Södra Sarek runt midsommar

Vi funderar på att ge oss iväg till Kvikkjokk och göra en kortare tur på ett par nätter till närliggande områden under midsommarhelgen. Finns det någon som har erfarenheter om hur snö och vattenläget är vid den tiden (runt 20 juni alltså). Är det helt omöjligt att ta sig någonstans alls pga strida jokkar eller är det relativt lugnt då? Håller sig temperaturen över noll vid normalväder (dvs inte storm eller liknande)?
Såg att STF arrangerar turer i Abisko området runt midsommar så det borde inte vara så hemskt?

/Björn
 
Var beredd på det mesta.

Hej!

Normalt sett kan man ha stort utbyte av en vistelse i fjällen den tiden. Om våren förlöper "normalt" är det barmark, förutom i nordlägen och på höjd.

Sen beror det på vad Du menar med "området kring Kvikkjokk". Närområdet består av skogklädda berg. Kungsleden norrut går genom skog och avsmältningen är nog avklarad före midsommar i vanliga fall. Slätten upp mot Pårek sannolikt snöfri, men vattenrik. Mycket fågel i trakterna.

Kungsleden norrut är sydligt exponerad och bör inte vara några problem. Padjelantaleden västerut från Kvikkjok är troligen också möjlig, även om jag inte har någon erfarenhet av den vid den tiden på året.

Men är man beredd på det mesta och kan anpassa sin tur och inte ser det som ett nederlag att t.ex. vända om, så finns mycket att uppleva.

Håll koll på hur våren fortlöper, kolla med SMHI, så får Du nog en bra uppfattning och kan ta beslut om hur Du skall göra. Myggfritt blir det i vilket fall, och ljust dygnet runt.

Mvh Bert
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Tips på dagsturer

Tack för ditt svar Bert! Jag har aldrig varit i Kvikkjokk tidigare men att dömma utifrån kartan verkar det intressant att gå upp på prinskullen och fortsätta en bit efter den väg som Grundsten beskriver i Sarekguiden. Är det något du gjort? Eller tror du det är mer givande att gå upp mot Pårte? Vi skulle föredra att inte knalla runt för mycket i skogen utan komma upp på fjället ganska snart och har bara tre dagar på oss.

/Björn
 
Prinskullen OK

Har inte gått upp mot Prinskullen, men kan inte tänka mig att det skulle bereda några större svårigheter. Man kan ju improvisera vidare in mot Tarrekaisemassivet om inte snöläget är besvärligt. Vallevagge borde vara möjlig, men passa er för sluttningarna under Vallespiken. Kan tänka mig att det kan förekomma slasklaviner i sydbranterna där.

Mvh Bert
 
Prinskullen

Skall Ni upp mot Prinskullen/Vallevagge så startar Ni med en kort båtfärd från Kvikkjokk. Sedan går Ni i granskog fram till en brant backe där fjällbjörken mer och mer överväger.
Vad Ni kanske ska tänka på är att ta med vattenflaska. Ni kommer nämligen att befinna Er högst upp hela tiden. Har det då torkat upp så har Ni bitvis långt till vatten. Åtminstone över Prinskullen.
Beakta Berts varning för ev. slasklaviner om Ni skall in i Vallevagge. Själv har jag "bara" gått Vallevagge men blivit tipsad av bekanta att det är en "höjdartur" att gå över Vallespiken och hålla höjden.(om det inte är för myclet snö).
Skall Ni, om snöförhållandena tillåter fortsätta kommer Ni till Ruonasvagge och kan därifrån fortsätta mot Slittavagge. Därifrån kan Ni ta Er ned på Padjelantaleden och gå tillbaka mot Kvikkjokk. (myggrisk om värmen kommit). Finns inga egentliga problem med denna variant.
Att ge sig av mot Njåtjosvagge tror jag är uteslutet pga så här års förmodligen mycket krävande vad. (Där har jag gått och lyckats ett år men fått "sno runt" ett annat år).
Skall Ni upp mot Pårte (om snön försvunnit tillräckligt )så är förmodligen biten över Pårekslätten rejält blöt.

Mvh Björn

Lycka till
 
Tack för svaren

Det blir en tur uppför prinsen och en bit in i på vallevare. Sedan förhoppningsvis en tur på någon av de lägre topparna i massivet för att titta på midnattsolen, beroende på snö och väder.

/Björn
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips