• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Snowboard till vardags

Jag har gjort säsonger lite här och var i en massa år.
Men ska nu försöka bo i en stad ett år eller gärna mer. Men vill fortfarande åka bräda så ofta som möjligt. Mitt problem är att hitta folk att åka med. Det verkar som om det varken finns tid eller lust i en "vanlig" vardag för Snowboard.
Är det så?
 
=)

Hej!

Klart det går att åka bräda även "vardagar"! =)

Själv vintercampar jag i Järvsö, så helger o all ledig tid tillbringar jag där. Veckodagarna får Flottsbro eller Hammarbybacken funka helt enkelt, nu bor jag i Sthlm och har inte så långt till backen, men finns väl andra städer som har anläggningar nära också?

En kompis flyttade precis o pluggade i Östersund, för att kunna åka så mycke som möjligt på fritiden.:p

Så lycka till!

/Laura
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Det där med åkning i vardagen är nog väldigt personligt. Jag har träffat folk som åker varje dag liftarna går(och lite till) trots att dom jobbar heltid. Men jag känner också personer som flyttat till skidort bara för att upptäcka att det inte blir så mycket åkning när man har jobb osv...
Vissa ställen är ju bättre än andra också, i Fernie i Kanada är i stort sett alla butiker stängda på fm. om det har snöat mer än 30 cm över natt. Då har ingen tid att jobba, dom är på berget i stället. :)
 
Fernie var min bas i vintras och det är precis en sån stad jag letar efter. Fast här i Sverige. Östersund är bra som stad men det verkar väldigt snöfattigt.
 
öringen; sa:
Det beror på att det är September just nu, och jämför man dessutom med Fernie så får man naturligtvis problem ;)

Nja, visst är det hårt att jämföra med Fernie. Men Åre ligger ju faktiskt i snölä.
Men måste det vara i Sverige? Narvik ligger ju nästan i Sverige...
Där har du, för att citera en annan forummedlem, "en stadsbacke på steroider" för morgonåken, massa möjligheter till turer och Riksgränsen ligger alldeles runt hörnet.
 
Jonas P; sa:
öringen; sa:
Det beror på att det är September just nu, och jämför man dessutom med Fernie så får man naturligtvis problem ;)

Nja, visst är det hårt att jämföra med Fernie. Men Åre ligger ju faktiskt i snölä.
Men måste det vara i Sverige? Narvik ligger ju nästan i Sverige...
Där har du, för att citera en annan forummedlem, "en stadsbacke på steroider" för morgonåken, massa möjligheter till turer och Riksgränsen ligger alldeles runt hörnet.

Om man dessutom flyttar direkt till Riksgränsen så slipper man ju bo i en stad också :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips