Snötillgång i Abisko april maj

Hej.
Är det någon som har koll på hur snötillgången är uppe i Abisko Kebnekaise längst Kungsleden i månadsskiftet april maj?
Tommy
 
Den är normalt god. Varma år kan det dock vara så att snön inte bär på dagarna och då får man gå tidigt på morgonen istället.
 
I stort sett lungt.

Hej.

Om det inte blir ett ovanligt snöfattigt år lär det i stort sätt vara mycket med snö kvar. Enda platserna där det kan vara lite tunt skulle vara i Abisko, som ligger i nedebördsskugga och ganska ofta får lite mindre snö och kanske även sista biten in mot Nikaloukta.

Men som Peter skriver kan det ibland bli genomslagssnö, framförallt på lägre höjd och då är det ganska tungt att ta sig fram.

/ Stefan
 
Enligt http://www.elji.se/tjornvader/rs_oneday.html går solen i Abisko vid den tiden på året upp kl 03,52 (sommartid) och går ner 21,36.

Det innebär att om man vill slippa genomslag vid soligt väder så kan man helt enkelt kliva upp mitt i natten och åka fram mot förmiddan. Enligt samma sida så börjar det ljusna strax efter 2 på natten.

Det är kul med internet, allt finns, det gäller bara att hitta det.....
 
Bra.

Tack för era svar. :) Det ser bra ut.
Det är lungt, jag är morgonpigg och har inga problem med att se solen gå upp i ottan. Värre är det med min polare som ska med. Han är inte kontaktbar förrän efter 10.
Dags att boka tågbiljetten.
Tommy
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips